Van het bestuur Op 21 juli jongstleden heeft bestuurslid Loes de Vita namens Stichting Ons Bloemendaal een brief aan het College van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Bloemendaal doen toekomen. Het betreft de herinrichting van de Julianalaan, waarbij de vele lindebomen het wellicht moeten ontgelden. Omdat wij de betrokkenheid van onze lezers kennen (en waarderen) informeren we u hier omtrent de inhoud. Onlangs kwam ons een enquête, d.d. IS juli j.L, onder ogen die door de gemeente Bloemendaal is verspreid onder de bewoners van de Julianalaan in Overveen. Het begeleidende schrijven maakt melding van klachten van bewoners over overlast en schade die de oude lindebomen, die de brede laan aan beide zijden omzomen, door hun wortels en door de afscheiding van luizen zouden veroorzaken. In de be wuste brief wordt voorgesteld deze problemen op te lossen door in 20OS, bij de herinrichtings- en rioleringswerkzaam- heden in de Julianalaan, de linden te vervangen door ande re, diepwortelende bomen. Deze zouden dan mogelijk wor den geplant in een nieuw aan te leggen middenberm. Hoezeer wij ook een democratische aanpak, zoals het hou den van een enquête onder bewoners, waarderen, het feit dat de gemeente serieus overweegt meer dan veertig prach tige, vitale lindebomen te verwijderen baart ons grote zor gen. Niet alleen wordt het aanzien van de Julianalaan ernstig aangetast, maar tevens wordt voorbijgegaan aan de histori De Julianalaan met de jonge lindebomen. sche betekenis van die bewuste bomen. De Julianalaan, aangelegd in 19 10, is vernoemd naar prinses Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina, prinses van Oranje Nassau, geboren op 30 april 1909. Aanvankelijk heet de brede hoofdweg Julianaweg, maar bij raadsbesluit van 24 april 1913 wordt die naam in Julianalaan gewijzigd. De laan wordt aan weerszijden beplant met lindebomen. De linde is immers van oudsher een herdenkingsboom bij uit stek. Tijdens de Duitse bezetting worden de namen van de nog levende leden van het Koninklijk Huis, verbonden aan openbare wegen, verboden. Op 25 februari 1942 wordt de naam Julianalaan gewijzigd in Lindenlaan. Kort na de be vrijding, op 24 mei 1945, krijgt de laan zijn oude naam terug. Tot op de dag van vandaag wordt de Julianalaan omzoomd door lindebomen. Monumentale bomen met een grote symboliek. Ongedierte als luizen doet zich inderdaad graag tegoed aan het blad van deze linde en scheidt vervolgens honingdauw af. Dit is echter een kortstondig en seizoensge bonden ongemak. Ook maakt de linde veel wortelopslag. Zouden de bomen in deze tijd zijn aangeplant, dan zou wel licht met wortelbegeleidingsmateriaal zijn gewerkt, om zij waartse wortelvorming tegen te gaan. De lindebomen langs de Julianalaan zijn, ondanks hun leef tijd, zeer vitaal. De ingrijpende wegwerkzaamheden in 2005 zouden dan ook een uitstekende aanleiding vormen om noodzakelijk onderhoud aan de linden te plegen. Hierbij valt te denken aan het steken van wortels en snoei van opslag en der gelijke, op deskundige wijze. Stichting Ons Bloemen daal onderschat geenszins ongemak of onveiligheid, veroorzaakt door door groei van het wortelpak ket van bomen onder trottoirs. De vitaliteit en de historische betekenis van de lindebomen langs de Julianalaan rechtvaar digen echter alleszins ge meentelijke onderhouds- activiteiten, die het behoud van de meer dan veertig bomen kunnen garanderen. 6 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 3, herfst 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 8