De At I a n t i k wa 11een muur die geslecht werd Door Hans Scheffbr We kennen allemaal in grote trekken het verhaal. Onze kust lag in de Tweede Wereldoorlog bezaaid met verdedigingswerken. Een verzamelbe grip voor een bonte reeks bunkers en versperringen, bedoeld om de indringers uit het westen - voor de goede Nederlanders de bevrijders te weren. De havens werden natuurlijk het meest versterkt maar toch werd ook hier aardig wat gesloopt en gebouwd om de Atlantikwall te realiseren. De restanten zijn hier en daar nog in de duinen te vinden. Het verhaal van de Bloemendaalse Atlantikwall kan niet zonder een breder perspectief. Het is een vrij wijd verbreide opvatting dat er pas van de Atlantikwall sprake was in een stadium van de oorlog waar in de geallieerden de overhand kregen en de contouren van een mogelijke invasie, waar dan ook, zich aandienden. Dat was niet het geval. Toen op 22 juni 1941 de aanval op Rus land startte, waren al heel wat troepen oostwaarts getrok ken. Dus aan de West-Europese kusten bleven minder man schappen over om geallieerde landingsoperaties tegen te gaan. Dat moest worden gecompenseerd door verdedigings werken. Na veel Duits gekrakeel van elkaar bestrijdende instanties werd in december 1941 uiteindelijk besloten tot de bouw van de Neue Westwall, die de voorloper zou wor den van de Atlantikwall. Het ging daarbij om het uitbreiden van de bestaande tijde lijke versterkingen, het ombouwen van gevaar lopende plaatsen in steunpunten en om het versterken van de be staande kustartijlerie. Die Westwall betrof uiteraard niet alleen Nederland maar ook Noorwegen, Denemarken, Duitsland, België en Frankrijk, een enorme kustlijn. De bouw was slecht georganiseerd en vorderde uiterst traag. Pas eind 1942, gestimuleerd door de verloren slag om Stalingrad (wat in retrospectief als keerpunt wordt be schouwd) werd echt een begin gemaakt. Zoals past bij een hernieuwd elan werd ook een nieuwe projectnaam, Atlan tikwall, ingevoerd. De organisatie Organisation Todt (OT), genoemd naar de wegenbouwer Frits Todt, kreeg in 1933 de opdracht tot de bouw van de Autobahnen die ook een militair doel hadden, want het betekende snelle verbindingen. Eind 1938 had het bedrijf al 300.000 man in dienst. Toen ontving men de opdracht tot de bouw van een muur langs de Duits-Franse grens en kon men al wat oefenen met het bouwen van bunkers ter voor bereiding van het grotere werk. Dat grotere werk startte dus eind 1942 en de opdracht kwam direct van het Oberkommando der Wehrmacht; van een aanbeste dingsprocedure was geen sprake. Alleen al voor het winterprogramma van oktober 1942 tot mei 1943 wa ren 300.000 man nodig, zoals werd berekend. Dit aan tal werd nooit bereikt ondanks dat OT er veel aan deed het werk aan de bunkers aantrekkelijk te maken. Een voor velen aantrekkelijk aspect was de vrijwaring van werken in Duits land, hoewel medio 1943 deze belofte gebroken werd om dat het gebombardeerde Duitsland arbeidskrachten nodig had. De OT charterde onderaannemers, later met enige wal ging 'bunkerbouwers' genoemd, die ook Nederlanders in dienst namen. Geschat wordt dat op het hoogtepunt van de werkzaamheden ruim S0.000 Nederlanders in ons land, maar ook in Frankrijk en België, aan de bouw van de Atlan tikwall hebben gewerkt. Eerst werd de Frans-Belgische kustlijn versterkt en vervol gens kwamen de overige kusten aan bod. De snelheid waar mee werd gebouwd, was indrukwekkend. Op de dag van de invasie (6 juni 1944) waren ruim 12.000 van de geplande IS.000 verdedigingswerken klaar, de stranden telden 500.000 versperringen en er waren 6,5 miljoen mijnen gelegd. Dit alles onder leiding van de energieke veldmaar schalk Rommel, die nog de twijfelachtige eer kreeg dat de vele opstaande palen langs de kusten 'Rommel-asperges' werden genoemd. Evacuaties in Bloemendaal De bouw van de kustverdedigingswerken hield ook in dat velen in Bloemendaal moesten evacueren. In november 1942, dus bij de start van de werkzaamheden aan de At lantikwall, werd bekendgemaakt dat een deel van Vogelen zang en Aerdenhout moest evacueren. In totaal moesten 1326 personen uit hun huizen vertrekkenen uiteindelijk werden dat er 863. Ambtenaren, boeren, tuinders en leve ranciers mochten blijven. In januari 1943 kwam er nog een grote evacuatie. Het psy chiatrisch ziekenhuis 'Meer en Berg' was kennelijk voor de bezetter van strategisch belang en dat was niet zo verwon- Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 3, herfst 2004 7

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 9