Hemeltje Lief Voorbuurt, westzijde. V.r.n.l.: Café't Hemeltje, banketbakkerij Soeteman, loodgietersbedrijf annex woonhuis van J.C. Bonarius, winkel van smederij Van Riessen en 'de Trompetter'. Aan de overzijde van de dr. Dirk Bakkerlaan, tegenover Bohema, maakte de rijwiel zaak van J.F. van den Berg (nrs. 119/121) plaats voor nieuwbouw ten behoeve van een kantoor van de SNS-bank (later Fords) en een aantal appartementen. Vóór Van den Berg was hier een tijd lang N.Chr. Breen gevestigd met zijn horlogerie en zijn zaak in goud en zilverwerken. In het linker deel van dit pand kon men indertijd te recht bij het sigarenmagazijn Paa(r)lberg. Dat roken toen nog goed voor de gezond heid leek, stak deze onderne mer niet onder stoelen of banken: "Bewaar uw kalmte ondanks spannende tijden. Wij helpen U! Steek een sigaar op van Paalberg" zo adverteerde hij in 1948 in 'Help U Zelf, het gemeentelijk adresboek. De melkinrichting 'Hartenlust' van H.G. Scholte (nu banketbakkerij Soeteman), later verplaatst naar het pension van Wempe - ook bekend als hotel-pension 'Hartenlust'. Prentbriefkaart z.j., collectie fam. Rutte. alvorens men een nieuwe kon aanschaffen. De Wit eiste 'omdat de brutaliteit spontaan bij hem opwelde' dat ook een Duitse militair zich aan deze regel hield. Hoewel deze zich daartoe terug liet sturen, 'zat mijn vader toch enige dagen in angst'. Het aangrenzende blok (nr. 121) stamt uit 1925 en is hoogst vermoedelijk door Mulder en Van Asdonk ontwor pen. Vanaf oktober 1988 huist hier de huisdierenshop van J.P. Hoeben. Eerder was hier een kantoor van het Water leidingbedrijf. Als je in 1992 al 350 jaar bestond, dan zou je vanuit 't Hemeltje wat neer kun nen kijken op een middenstand die het eeuwfeest luister bijzet. Voor Ons Bloe- mendaal was dat 350-jarig bestaan des tijds aanleiding om een nummer uit te brengen dat geheel gewijd was aan dit etablissement. Het heeft uiteraard heel wat speurwerk gekost die leeftijd te achterhalen. De lig ging van het pand werd in soms moeilijk leesbare manuscripten eeuwenlang aangeduid als 'een huijs metten erve ende werve staende tot Aelbertsberge in de voorscreven banne van Tetrode, daer de Buert van Blom- mendael uuthangt.' Na 1756 werd een nieuwe aanduiding gebruikt, 'Het Huys te Brederode', en dit hangt nog steeds aan de gevel. Weer later, vanaf 1 802, wordt daaraan tussen haakjes toegevoegd "t Hemeltje'. De herkomst van die naam blijft onduidelijk. Meest waarschijnlijk is dat het een soort aanduiding in de volksmond was van de bovenverdieping waar een kamertje was voor de notabelen. Het volk dat veel 8 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 10