Voorbuurt, oostzijde. Thans dierenspeciaalzaak Hoeben, met rechts daarvan de locaties van de huidige winkels: Boekhandel Bloemendaal en drogisterij Haasbeek. Op de achtergrond: Bloemoord, nog met theekoepel. In de jaren twintig plande men op de hoek van Bloemendaalseweg met de dr. Dirk Bakkerlaan een groot dorpsplein, met ook een winkelgalerij en muziektent. De gemeenteraad vond dit een te gewaagd plan en het verdween van tafel. Volgend op dit besluit bracht een ondernemer in de gevel van zijn pand een straatnaambordje aan met de tekst 'pleinvrees'. Foto 1929. Door J. Haasbeek Een man had een patatkraam aan een drukke verkeersweg. Hij was hardhorend en had dus geen radio. Hij kon slecht zien, dus las hij geen kranten Maar hij verkocht goeie spullen. Hij zette een bord langs de weg waarop te lezen stond hoe goed zijn patat en kroketten waren. Als er geen klan ten waren, ging hij langs de weg staan en riep: "De koffie is bruin, meneer." En de mensen kochten en kochten maar. Hij bestelde méér patat en kroketten. Hij schafte een gro ter fornuis aan om alles klaar te kunnen maken. Hij haal de zijn zoon van school om hem te helpen. Maar toen ge beurde er iets... Zijn zoon zei: "Vader, heb je niet naar de radio geluisterd? Als 't geld zo schaars wordt komt er een slechte tijd. Misschien komt er wel een crisis. Je kunt je beter voorbereiden op slapte in zaken. Waarop de vader dacht: "Mijn zoon heeft gestudeerd. Hij leest de krant en hij luistert naar de radio, dus moet hij het wel weten.De vader bestelde daarom minder patat en kroketten. Ook haalde hij zijn reclamebord weg. Hij nam niet langer de moeite om langs de weg te gaan staan om mensen te trekken. En zijn verkoop zakte prak tisch van de ene dag op de andere in elkaar. "Je hebt ge lijk, jongen", zei de vader tegen zijn zoon. "Ongetwijfeld gaan we een slechte tijd tegemoet." De Kerkbuurt omstreeks 1945. Met de klok mee: de school van IJzerman (witte gebouw, hoek Donkerelaan), de pastorie, de theekoepel van Wildhoef, de vijver aan de Kennemerweg, Iepenhove, schoolgebouwtje (wit), voormalig 'Huis ter Kleef', twee 17de eeuwse pandjes, woonhuis Jacqueline, café-restaurant Vreeburg (Foto collectie H. Grootegoed). De Kerkbuurt De hervormde kerk uit 1636 vormde samen met de pasto rie, een schooltje, enkele woningen en een tweetal herber gen de tweede bebouwingskern van Bloemendaal. Een be perkt aantal winkel- of bedrijfspanden maakte er deel van uit. Tegenwoordig is dat aan de westkant van het carrévor- mige Kerkplein: Loef s Kunsthandel Lijstenmakerij, Café restaurant Vreeburg, Brasserie Terra Cotta, 'Players Outlet' (kleding) en 'Georgette Reuchlin' (woninginrichting). Voor het overige betreft het voornamelijk panden met een woonbestemming. Café-restaurant Vreeburg is hier al lang gevestigd. De geschiedenis van dit pand gaat terug tot 1 746. Toen was het nog een blekerijmaar akten uit 1777 ver melden het als herberg. Overigens was dit niet de enige horecavoorziening in deze omgeving. Omstreeks dezelfde periode stond ten zuiden van de kerk de herberg 'Huis ter Kleef - na een ver bouwing, vermoedelijk eind 1 8de eeuw, en splitsing in twee woningen niet meer als herberg te herkennen. De Kerkbuurt heeft door de tijden heen altijd wel enige winkeliers en ambachts lieden gekend. Soms verhuisden ze naar een andere locatie, bijvoorbeeld aan de 10 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 12