De in de afgelopen eeuw nauwelijks veranderde zuidzijde van liet Kerkplein. V.l.n.r. De christelijke lagere school uit 1833 met twee uitbouwtjes, respectievelijk klompenhok en 'plee'. Na 1910 in gebruik als groentepakhuis en na restauratie later als woonhuis. Er naast, met de fiets tegen het hek, de locatie van herberg 'Huis ter Kleef' - ook later tot woning(en) verbouwd. Vervolgens de twee bijzondere geveltjes die in 1977 plaats maakten voor appartementen en een garagebedrijf. Als laatste pand de winkel van Staal, en aan de overkant huize Jacqueline. dorpsstraat. Voor ande ren liep hun nering ten einde. Tot de verdwe nen panden behoort de kruidenierszaak van Staal, in het begin van de 20ste eeuw op de hoek van Kerkplein met Bloemen- daalseweg, die moest verdwijnen ten behoe ve van een wegverbre- ding. Nieuwbouw voor de auto mobielhandel annex garage van Verbeek ging ten koste van twee 1 7 de eeuwse huisjes - waarvoor pogingen van onder meer Ons Bloemendaal om ze te behouden, geen succes hadden. Thans treft men hier automobielbedrijf 'De Vlas' en een apparte mentencomplex door de bekende Bloemendaalse architect Van Kem pen ontworpen. Eveneens verdwe nen uit de Kerkbuurt het garagebe drijf van Adriaan Cassee, de za delmakerij van Anton Cassee en ook de woninginrichtingszaak die de firma Ant. Cassee en Zn. hier nadien begon. Het loodgietersbedrijf H. Groote- goed Zoon is een voorbeeld van een firma die zich bij herhaling naar nieuwe locaties verplaatste. Na in 1896 begonnen te zijn aan de Bos en Duinlaan, verhuisde men de werkplaats in 1904 naar de Bloemendaalseweg nr. 91-93, waar men ook een winkel opende om o.a. olielampen te verkopen. Toen hier een schoenenzaak kwam, ging de loodgieterswerkplaats naar de overkant (pand van Wals). Later, in 1946, vestigde de familie Grootegoed zich met het bedrijf aan het Kerkplein (nr. 14-15). In 1955 ging de showroom naar de Bloemendaalseweg nr. 18 en in 1986 betrok men met win- Een 'koffiestop' bij Vreeburg, omstreeks 1908 (fotocollectie Wim Post). kei en werkplaats het pand van Hogenbirk, Bloemendaalse weg nr.56. De loodgieterswerkplaats heeft daar een toegang vanuit de Zomerzorgerlaan. Tekst: Hemeltje lief en De Rusthoek door Hans Scheffer Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004 11

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 13