Een wandeling met meester A. IJzerman De wandeling die u door Bloemendaal voert komt uit de pen van de heer IJzerman. Mej. A.M.G. Nierhoff, de toenmalige gemeentearchi varis, verzocht hem omstreeks 1947 zijn herinneringen op papier te zetten. Met name gericht op de wisseling van 19de naar 20ste eeuw, levert dit een beeld op van de periode vlak voor de verkaveling van het buiten Hartenlust. De woon- en winkelhuizen in de dorpsstraat zouden kort daarop worden gebouwd en de Bloemendaalseweg is dan nog vrijwel leeg. Aan de hand van passages, door Wim Post geselecteerd en zo nodig toegelicht, lopen we met 'meester IJzerman' mee van het Kerkplein naar de Mollaan. Op 1 oktober 1896 aanvaardde de heer A. IJzerman (1866- 1950) het ambt van 'bovenmeester' op de in 1867 gestichte Openbare School te Bloemendaal. IJzerman betrekt het 'meestershuis' met kleine tuin aan de Donkerelaan naast Maranatha. De school zelf staat dan op de hoek van de Donkerelaan-Kerkplein. In de loop der tijd kampt de school, met slechts twee lokalen, met een steeds nijpender gebrek aan ruimte, vooral als door de nieuwe spoorwegverbinding Bloemendaal steeds meer forensen trekt. Het is dan een blij de feestdag als op 7 januari 1903 de schoolbevolking, met leien en boeken gewapend, een ruime en moderne gemeen teschool aan Boslaan/De Genestetweg kan betrekken onder het zingen van een vreugdelied. "In 1896 bezocht ik voor het eerst het dorp, waar ik me zou vestigen. De reis erheen maakte ik per tram-omnibus (d.i.paardentram), een zwaar vehikel met impériale, getrokken door een span zware paarden. De route liep van A. IJzerman (1866-1950). Foto omstreeks 1910. station Haarlem langs de Kruisweg naar de Groote Markt en na een rondje om het bekende standbeeld van 'houtje' over den Zijlweg naar Overveen, een schitterende weg, aan beide zijden omzoomd door prachtige hyacinthen- en tulpenvel den. Van het oude dorpje Overveen voerde de weg Noord- Oostwaarts langs een vrij smallen, hier en daar glooienden weg naar Bloemendaal. Aan den hoogen kant lagen fraaie buitenplaatsen, aan den oostelijken, lagen kant uitgestrekte bleekerijen. Even voorbij de Dompvloedslaan of 'Schans' begon het eigenlijke Bloemendaal. Het kleine dorp was de woonplaats van eenvoudige menschen, die 's zomers hun woningen verhuurden aan vele Amsterdammers, die in hun 'optrekjes' rust kwamen zoeken in de vrije natuur. Verder woonden er de gewone ambachtslieden en neringdoenden, die hun bedrijf uitoefenden ten gerieve van de bewoners van de groote buitenplaatsen 'Hartenlust' en 'Wildhoef, die in alle opzichten het dorpje beheersten. "De eigenlijke 'kom' van Bloemendaal was in het vierkant gebouwd rondom het stijlvolle en zeer interessante protes- tantsche kerkje .Aan de Noordkant van het Kerkplein lag de N.H. pastorie, grenzend aan den prachtigen koepel van 'Wildhoefaan den overzijde de aloude Chr. Diaconie school, annex de meesterswoning, waarachter de vuilnis belt. Aan denzelfden kant resideerde Mejuffrouw Van Oord, de 'beheerder' van het postkantoor. In tijden van den Boe renoorlog werd bij haar door den dominé en den meester geregeld 's morgens geïnformeerd naar den stand van zaken in Natal en Transvaal." "De Westzijde van het Kerkplein werd begrensd door eeni- ge burgerhuizen, o.a. dat van 'Oome Toon' (Cassée), den behanger-zadelmaker en het dorpskoffiehuis 'Vreeburg', verder door een klein onaanzienlijk gebouwtje, de openbare school (hoek Donkerelaan). Ten Oosten van het Kerkplein genoot men van het gezicht over het prachtige vrije veld, het schitterende uitzicht op Schoten en Haarlem, de oude boerderij van Wildhoef en den 'kom van Walter' "Terugkomend langs het eenvoudige heerenhuis 'Jacqueline', passeerde men den ingang van 'Stoels Hofje' tegenover den gezelligen kruidenierswinkel van den gemoe delijken Staal op zijn stoepbank. We wandelen nu in Zuidelijken richting door de boomrijke dorpsstraat. Deze werd aan de oostzijde begrensd door de buitenplaats 'Hartenlust', bewoond door de familie Borski-Sillem. Het heerenhuis ging geheel schuil achter een onafgebroken rij lage kastanjebomen. Niets was er van de 'plaats' te zien dan de Oranjerie en de groote laan van enorme beuken, die den toegang vormde tot het Heerenhuis (thans de Vijverweg). Veel later is al dat landelijke opgeofferd aan een lange rij winkels!" "De overkant van de dorpsstraat toonde een rij zware iepen- 12 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 14