boomen. Aan het begin ervan stond de deftige huizinge 'Rustenburgh'be woond door de dames Rutgers van Rozenburg, omgeven door dicht ge boomte. Daarna volgde het gemoedelij ke hotel 'Kennemerland' van de dames Wafelbakker (nu restaurant La Posada), een gezellige uitspanning, waar het in de dagen van verkiezing soms zeer ge- noegelijk en vroolijk kon toegaan! Naast het hotel stonden de garage en stallen van de vorengenoemde tram-omnibus. Na een paar kleine zaken volgde dan het smalle, onaanzienlijke Boschlaantje, waar de familie Van Riessen, de kleer maker, woonde en waarin twee vrij belangrijke gebouwen stonden, de bewaarschool van juffrouw Vonk en de naai- en breischool van Juffrouw Lamblet, beide gesticht door de familie Borski-Sillem. Verdergaande kwam men aan het Bosch. Na het Boschlaantje lag aan de dorpsstraat het breede en rustige huis van de familie J.H. Stoel met zijn grooten boomrijken tuin, daarnaast de metse laarszaak. Na de smederij van Hogenbirk volg den enkele burgerhuisjes. In een van deze woonde het voormalige hoofd der Chr. School C.J. de Pecker Het middengedeelte van de school aan de De Genestetweg. Foto uit het gemeentelijk adresboekje 'Help U Zelf' 1910/1911. Op de hoek Zomerzorgerlaan (waar thans Albert Heijn is) stond toen het hotel 'Welgelegen'. Na 'Welgelegen' volgde een open ruimte, een aard appelland (Potgieterweg) waar later een dok terswoning verrees, gevolgd door "het deftige heerenhuis 'Voorduin', de woonplaats van den stamvader der 'Stoelen', J.H. Stoel Sr.". "Nu zijn we aangekomen in de z.g. 'Voorbuurt', waar, op de (latere) plaats van de Twentsche Bank, eenmaal woonde dokter Dirk Bakker, een markante persoonlijkheid, die door alle Bloemendalers gewaardeerd en geliefd werd. De rij zende en dalende weg bood een schoon uitzicht over de weilanden van Hartenlust en de 'vaart van Lindeman' (d.i. het haventje van Bloemendaal) In de Voorbuurt noteerden we de schilderswerkplaats van Van Willigenburg en het ouderwetsche koffiehuis 'het Hemeltje', de plaats waar de oude Bloemendalers hun nuts- avonden plachten door te brengen. Het café heette vroeger het 'Huis van Brederode', hetgeen nog blijkt uit zijn uit hangbord, waarop onder de afbeelding van de Ruïne van Hotel 'Kennemerland', met er achter de stalling van de Tramomnibusdienst. Op de voor grond, zittend, de familie Wafelbakker. Rechts Toon van Lierop, toen kastelein in Kennemerland en tevens schildersknecht bij Van Willigenburg. Foto omstreeks 1892. Brederode het volgende verbeeld staat: "Hier, in het Huis van Brederode, reeds eeuwen oud en grijs; is spijs en drank en vreugd te vinden voor een civilen prijs." Even voorbij het café stond de bakkerij van Slot met het bekende uithangbord, dat in dichtvorm de aandacht vestig de op het Bloemendaalsche gebak, de kruidnoten: Trompetter meldt de kunst, bekroond door ieders gunst, de smaak hier uitgevonden, behaagt aan vele monden. Kruidnoten eël van smaak, te bakken is mijn zaak, men heeft om haar te roemen, ons Bloemendaal te noemen. Er schuin tegenover vermelden we huize "Bloemoord" (d.i. thans WOB), "bewoond door de familie Rouwens, waartegenover de aloude timmerzaak zich bevond. Tegenover den (thee)koepel van Rouwens stond een deftige woning, het huis van Juffrouw Mulder - later een dokterswoning - op den hoek van de Mollaan, tegenover het oude 'Sparren- heuvel', de woonplaats van de familie Bispinck." Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004 13

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 15