De winkelstraat van Bloemendaal Door Wim Post en Peter de Natris Een historisch onderzoek ran Wim Post naar de buitenplaats Hartenlust gaf een korte beschrijving van vrijwel alle winkelpanden aan de Bloemendaalseweg tussen Potgieterweg en Kerkplein. Het betrof de situatie rond 1985. Inmiddels zijn we twee decennia verder. Het grootste deel van deze panden is nu omstreeks een eeuw in gebruik. Zo'n moment nodigt ertoe uit om de eerdere historische inventarisatie bij te werken. De beschrijving begint bij de Potgieterweg met de westkant van de Bloemendaalseweg, om nabij Kerkplein/ Rusten- burgherlaan over te steken en deze winkelstraat in zuidelijke richting te volgen. Van Potgieterweg tot omgeving Kerkplein nr. 82-80 Deze 19de-eeuwse koetsierswoning met achtergelegen stal behoorde tot het buiten Hartenlust van de Borski's. Na het overlijden van het echtpaar Borski-Sillem wordt rond de eeuwwisseling Hartenlust verkocht, de gronden (40 ha.) verkaveld en het herenhuis in een hotel veranderd. Aan Van Leeuwen, hun koetsier, laat het weldoenersechtpaar deze bedrijfswoning na. Om in zijn levensonderhoud te voor zien, besluit Van Leeuwen zijn pand in tweeën te splitsen en een deel ervan (nr. 82) te verkopen. Zelf betrekt hij de naastgelegen woning (nr. 80) waar hij op de begane grond de sigarenzaak 'Trio' begint en ook koffie en thee verkoopt. Eind jaren twintig van de vorige eeuw verhuurt hij de siga renzaak aan van Twisk. In de jaren veertig verandert de bestemming van deze zaak: de familie F. Buwalda begint er een kleermakerij en in 1950 volgt de familie Burlage hem hierin op. Als de Burlages omstreeks 1960 het pand in eigendom verwerven, zetten de zonen Arnold en Piet het fa miliebedrijf voort. In 1985 verkopen zij het pand, dat later bij de winkel van buurman Trapman wordt getrokken. Nu is daar kantoorboekhandel Papyrium gevestigd. nr. 78 Kantoorboekhandel Papyrium, van Peter en Yvonne Slofstra, dateert van ongeveer vijftien jaar geleden. Ze werden voorgegaan door J.H. Trapman, die hier in 1963 begon met een drukkerij en kantoorboek handel, overgenomen van J.B. Hemelsoet, die er sinds 1929 gevestigd was. Het drukkersvak werd hier overigens al in het begin van de 20ste eeuw door P. Stins Pz. uitgeoefend. De gestage groei noodzaakte Trapman in 1968 tot een eerste ver bouwing en later tot de reeds genoemde uitbrei ding met een (deel van) het pand op nr. 80 van Burlage. De drukkerij verhuisde in 1983, toen Reinier Rutte zijn daar gevestigde melkwinkel sloot, naar Bloemendaalseweg 112. Koetsierswoning op de hoek met Potgieterweg, met pand van Burlage, z.j. nr. 76 S-2 Wieiers van Sander Roest heeft geruime tijd gele den Pronk opgevolgd, bij wie hij eerder zelf werk nemer was. Pronk's fietsenbedrijf Tweewielers had zelf als voorganger de rijwielzaak van Van Rixel Dames. Het bovenhuis werd jarenlang bewoond door Nelis V.l.n.r.: Buwalda (Maatkleding), drukken] J. Hemelsoet, C. Grootegoed (Lood- en Grootegoed. Nadat hij eerder een slagerij en ook zinkwerken), van Rixel (rijwielhandel) en kruidenier A. Zuurbier. Foto 1960. De een koffiehuis had, begon hij een bedrijf in lood- bomen zijn in 1963 gerooid, ten dienste van verbreding van de weg. en zinkwerken. DRÜKKÉföJ 16 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 18