nr. 74A Vóór het Reisbureau KVSA (Koninklijke Vereniging Scheepsagenturen) had het reiswezen hier met 'Kennemer Travel' al voet aan de grond. Veel eerder dreef de familie Zuurbier jarenlang op dit adres hun kruidenierszaak, nadat ze van C. de Rooy begin jaren twintig diens grutterij overnamen. nr. 72-70 Albert Heijn, eerder met een filiaal op nr. 33, verhuisde om streeks 1968 naar deze winkelruimte annex bedrijfswoning. Om deze nieuwbouw mogelijk te maken, werden twee voor Bloemendaal typische houten huizen gesloopt. In het grootste ervan, op de hoek Zomerzorgerlaan, woonde in de 19de eeuw de familie Bienfait. Later werd het een loge ment ('Welgelegen') en vanaf 1917 diende het als pastorie met achtergelegen rooms katholieke kerk, tot deze in 1954 konden verhuizen naar nieuwbouw in het Bispinckpark. Zomerzorgerlaan Aan het pleintje achter Albert Heijn en ook wat verder in deze laan, staan enkele panden die van oudsher bij de Bloemendaalse winkelkern horen. De winkel en on-line-shop Hans Moolenaar Wijnkoperij, (nr. 26) volgde in 1988 Wijnkoperij van Tetering op, die sinds 1973 hier was gevestigd. Eerder moet dit pand, zo veron derstelt de huidige eigenaar, door Kaandorp (groenten en fruit) als magazijn gebruikt zijn, maar ook diende het als opslagplaats voor automobielen en, nog vroeger, als stalling voor paarden. Paardenhoofdstellen uit die tijd hangen er nog. De familie Freijser had hier een schoenlapperij totdat Joost Freijser, de zoon, naar de dorps straat verhuisde. nr. 35 Rond 1920 door de firma Balm gebouwd als stalling voor paard-en-wagen en voor de opslag van hooi. Omstreeks 1975 ver huurd voor kralenwinkel en hondentrim salon. Nadien woonbestemming, aange kocht door Bart Reitsma, dvd/video-producent met zijn aan huis gevestigde Studio 78. nr. 17/19 Fa. Gebr. Böttger vloeide voort uit de stal houderij die Godfried (1823-1903) hier vestigde, naast zijn werk als postbode. Hij verzorgde vervoersdiensten en hij had in deze contreien als attractie het ezeltje-rijden. Zijn zonen zetten deze zaken voort. Het thans nog aanwezige pand werd gebouwd omdat de oude stalhouderij te klein werd. In 1928 schakelde men over naar verhuur van auto mobielen. Voorts handelden de Böttgers in brandstoffen, zowel voor huisbrand als voor industrie. nr. 68-66 Het Haarlemse bakkersbedrijf Van Vessem verhuisde naar dit pand, na eerder begonnen te zijn op nr. 22. Pi eter van der Spek, eigenaar van dit bedrijf, vertelde aan Hans Scheffer: 'Ik zag 15 jaar geleden brood in het pand. Niet alleen was het gebouw fraai, het lag ook nog eens tegenover Albert Heijn, dus sterk in de loop. Een hele overgang van branche, want sinds mensenheugenis heeft daar een ijzerzaak gezeten (red: in de jaren dertig door A. Zetstra gestart). Voor je dagelijks brood is een bakker dichtbij lekker gemakkelijk, maar voor gereedschap is de verleiding van Haarlem en de bouwmarkten toch wel erg groot. Voor eigenaar H. Captein speelde dat nog niet zo, maar voor opvolger Klein was de verkoop van klein spul, schroeven, spijkers, boutjes, onvol doende om de zaak draaiend te houden.' Het pand dateert uit 1910 en is gebouwd in opdracht van slager A. Kohier, die zijn aangrenzende bedrijf in dit hoek pand wilde voortzetten. Het ontwerp is van Jacob A. van Asdonk en Jannes Mulder, het architectenduo dat van de hausse van de bouwactiviteiten in Bloemendaal profijt trok en na hun start omstreeks 1909 al vlug tal van opdrachten kreeg voor winkels, scholen, woningcomplexen, villa's, et cetera. In dit ontwerp zijn elementen uit de toen en vogue zijnde neoclassicistische bouwstijl te herkennen. Later zullen stijlelementen van de 'Amsterdamse school' meer accent krij- Slaaerij Kohier, foto 1917. Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004 17

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 19