Dorpsstraat omstreeks 1901 met links nog bomen en rechts geen winkelpanden, maar afrastering van het buiten Hartenlust. V.I.n.r. het huis van meester De Pecker, de rijwielzaak van Gebrs. Beekman, en woonhuis en smederij van Hogenbirk. Vervolgens het huis van de wed. Keesen en daarna dat van IJzerman. Bij de petroleumlantaarn de woninginrichter/behanger dhr. Johan van Kempen. gen, zoals het aan grenzende pand van de huidige drankzaak Gall Gall laat zien. nr. 64-62 Gall Gall 'treft men op de plek van het oorspron kelijke bedrijf van slager Kohier, maar een reeks andere onderne mers ging deze drankzaak voor. In 1922 vestigde hier Wisbrun Liffmann, een Haarlemse speciaalzaak in damesmodeartike len, een filiaal. Ook dit ontwerp stamt van Mulder en Van As- donk. De affiniteit met de stijl van de Amsterdamse School komt tot uitdrukking in elementen zoals: de op de verdiepin gen naar voren springende kozijnen, spits van vorm, de twee loggia's op de tweede verdieping en het kalkstenen beeld dat in het midden van de voorgevel een vrouwenfiguur met een spiegel in haar hand toont vrijwel onmiskenbaar dat beeld houwer H.A. van den Eijnde hiermee 'de IJdelheid' verzin- Hein Balm (1829-1900), gro: vishandel (collectie Wim Post). aer van de nr. 60 Tim Vis is de opvolger van de familie Balm, die al meer dan een eeuw in deze streek vis leverde. Spaarndammer Hein Balm (1829-1900) startte hier mee in 1861. Met twee manden aan een juk over zijn schouders bezocht hij zijn klanten. Aanvankelijk leverde hij paling, zoetwatervis en IJ-bot uit de Zuiderzee, maar later ook zeevis ingekocht op de afslag in IJmuiden. Later schafte hij een ventwagen aan die, getrokken door twee Russische paardjes, het transport vergemakkelijkte. Vanaf circa 1900 kreeg hij assistentie van twee zoons. Eén van hen kwam betrekkelijk jong te overlijden. Jacob Balm (1861-1944)de ander, was het voortdurende heen en weer trekken beu en startte in 1916 een viswinkel op de Bloemend aai sew eg nr. 4. Tien jaar later verhuist de zaak naar nr. 60, nadat aannemer Van Buuren de woning van schoolmeester C.J. de Pecker geheel restaureerde en ver bouwde tot een goed geoutilleerd eigentijds bedrijf. Zoals de regionale krant bij de opening schreef: 'Het ziet er keu rig uit, door de betegeling van wanden en toonbanken, de granieten vloeren en bladbedekkingen van de werktafels, etalage enz. geeft het aan het geheel een hygiënische aan blik...' en men stelt vast dat de dorpsstraat hiermee 'een mooien, eigenaardigen winkel rijker' werd. nr. 58-56 Waar nu drogisterij Kruidvat prijkt, had tot 1996 Grootegoed zijn winkel en showroom in huishoudelijke artikelen, maar het pand heeft een veel oudere geschiedenis. Van 1841 tot 1974 had hier de familie Hogenbirk een winkel, smederij en constructiewerkplaats. Die smederij, door de destijds 21-jarige Dirk begonnen, bouwden de Hogenbirks al ras uit tot een groot bedrijf- met ook vestigingen buiten Bloemendaal. Het was een flink pand, zo vermeldt Piet Hein Grootegoed. Wel 55 meter diep en door Hogenbirk indertijd uitgerust met een smalspoortracé, compleet met draaischijven, om nebeelde. Na Wisbrun Liffmann is hier een filiaal van P. de Gruyter gehuisvest en ook C. Cassee heeft er zijn wijnhan del 'Oud Kennemerland' gehad. 18 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 20