het staal binnen het pand te kunnen transporteren. Nadat Hogenbirk de werkzaamheden hier beëindigde, werd de ruimte door het PEN (Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland) gehuurd voor opslag en distributie van elektriciteits meters. Daarna volgde de kaashandel van Tromp die van hieruit zijn winkels bevoorraadde. nr. S2-S0 Dit nogal desolaat ogende pand is de afgelopen decennia, als het al niet gewoon leegstond, voornamelijk benut voor tijdelijke bestemmingen. Zo werd, zo is het vermoeden, de etalage enige tijd opgefleurd met antieke en verwante Grootvader Jac. Balm met viskar in het Bloemendaalse Park, omstreek 1900 (collectie Wim Post), interieurgoederen van de firma Pethke. Nu naar verluidt buurman Richards Optiek zich erom bekommert, lijkt een opwaardering van dit pand in het verschiet. De Gebrs. Beekman begonnen hier in 1907 met hun auto garage annex benzinepomp, na al eerder de rijwielhandel van D. Hogenbirk en Zn. overgenomen te hebben. nr. 48 Richards Optiek (nr. 48-b) en Wals Poelier (nr. 48) zijn met hun winkels buren in dit oude winkelpand. De poelierzaak, door Klaas Wals in 1934 begonnen, is altijd binnen de familie gebleven. Sinds het begin van de jaren zeventig zijn het dochter Gretha en haar echtgenoot H. van den Heuvel die deze winkel drijven. Nu wordt de winkel geleid door dochter Asta. Vóór de periode Wals heeft C. Cassee hier een tijdlang zijn wijnhandel gehad, gecombineerd met een geheel ander soortige functie, namelijk die van begrafenisondernemer. Nog veel verder in de tijd terug diende dit al zeer oud pand steeds als woonhuis. De belendende poort gaf toegang tot een achtergelegen werkplaats van timmerman Van 't Land. Met Richards Optiek begonnen Richard Mul en Sandra Korse in 1994 hun eigen zaak, naar eigen zeggen 'vanuit het niets' en derhalve ondanks de bedenkingen die ze van veel kanten te horen kregen. In de afgelopen tien jaar is de haalbaarheid duidelijk gebleken. De winkelstraat is welis waar niet groot, maar kent wel drukte. Veel ondernemers hebben er een eigen zaak hetgeen hun betrokkenheid sti muleert op alles wat zich binnen en buiten de winkel af speelt. l J 1 nr. 46-42 Waar nu het filiaal van Blokker is, stond tot voor enige jaren terug een bebouwing met woonhuis en achtergelegen ruimten van de familie De Graaf. Deze dreef een zaak in brandstoffen. Ook had men inkomsten uit verhuur. Zo had hier schoenmaker J.H. Kasper een bedrijfsruimte en aanne mer D.J. van Buuren had hier zijn werkplaats. Later, met de komst van het aardgas, werd de leegstaande bedrijfsruimte geëxploiteerd als caravanstalling. Ook de nieuwbouw voor Andorra (damesschoenen) en Penninkhof (damesmode) vergde de sloop van nog meer panden. Ten dele betrof dit ook panden die tot het bezit van de familie De Graaf behoor den. Maar ook gold het bij voorbeeld de in Bloemendaal zo vertrouwde schoenenwinkel van de familie Freijser (op nr. 3 6)waar vroe ger het architec- C. Wals in zijn winkel. Foto 1925 (collectie Wim Post). Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004 19

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 21