Schoenenzaak van Freijser, met etalage verhuurd aan kledingzaak Coutura. Rechts van Freijser: het magazijn van kruidenier Rutte. Voorjaar 1982. tenduo Mulder en van Asdonk hun kantoor hadden, alsme de het magazijn van kruidenier Rutte die aan de overkant van de straat zijn winkel dreef. (Op nr. 59 - nu 'Het Kar- bies'). Mulder en Van Asdonk tekenden voor dit winkelpand nr. 32 in 1934 een nieuwe pui, in opdracht van de familie Koebrugge ten behoeve van hun bloemenzaak. Deze kreeg later andere exploitanten: na Wereldoorlog II eerst Jo Beek man, vanaf 1967 J. Portengen. Voorts heeft de familie Freijser dit pand enige tijd in gebruik gehad. nr. 28 Het Italiaans restaurant La Capannina, al geruime tijd hier gevestigd, had als voorganger een ander restaurant: Fine Fleur. Aan deze horecazaken ging vrijwel vanaf 1902 een andere bestemming vooraf: de vermaarde zaak in comestibles en fijne vleeswaren van Jacques Pijl. Diens winkel had aanvan kelijk een eenvoudige voorpui, met één grote etalageruit, maar in 1908 kwam er een geheel nieuw front wederom naar ontwerp van Mulder en Van Asdonk. Er kwamen nu twee etalages, daartussen een winkeldeur, en opzij een deur naar de bovenwoning. Voorts kwam er over de gehele breedte een luifel. Twee ijzeren lantaarns completeerden het geheel. nr. 32 Rounders clothing, damesmodezaak, huist in een pand uit 1902. dat onderdeel is van een blok van vier (nrs. 24 tot 32). Eerder heeft het tamelijk verschillende winkels gehuisvest. Vanaf 1902 had A. van der Ham hier zijn slagerij. Hij was aanvankelijk knecht bij slager Kohier. Door het huwelijk met diens dochter kon hij er een eigen zaak beginnen. In 1907 verhuisde de zaak naar de overkant (naar nr. 65 thans slagerij J.S.M. Groot en Zoon). nr. 26 Inside Out Decorations richt zich op verfraaiing van interieur en exterieur van woningen. Het is hier nog niet lang geleden gevestigd, nadat opticien Geugies met zijn zaak naar nr. 7 9 aan de overkant was overgestoken.Een grotere bekendheid geniet welhaast zeker het echtpaar D.C. Houtgraaf-Köhler, dat hier in 1903 een manufacturenwinkel vestigde. Daarmee zetten ze na hun huwelijk de textielzaak voort die Kaatje Kohier, dochter van de slager, een paar jaar eerder was begon nen op nr. 36. Manufacturenzaak van liet echtpaar D.C. Houtgraaf-Köhler, omstreeks 1957. nr. 24 Pico Bello en de hier in de jaren zestig gevestigde 'Eerste Bloe- mendaalse Automatiek'had als voorgangers enkele winkels met rookwaren. In het begin van de 20ste eeuw had J.A. van 't Riet hier zijn sigarenzaak 'Insulinde' die later werd overgenomen door De Zwart en diens schoon zoon. Weer later kwam hier 'Katjong', de tabakswinkel van H. Nijhof. Ook de bloemenzaak van Hoogewerf zou hier enige tijd onderdak hebben gehad. 20 30ns Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 22