nr. 22 De Tromp-winkel, de huidige kaaszaak, huist in een pand dat oorspronkelijk als woon huis is gebouwd, maar waarin later Van Kempen zijn stoffeerderij had, de bloe menwinkel 't Bloemhuys er gehuisvest was, en ook nog een stomerij. Na de brood- en banketwinkel die A. van der Ham hier dreef, volgde in 1959 een filiaal van broodbakker Van Vessem. nr. 20A-20 De kleinschalige levensmiddelen-super- markt van Rutte dateert uit het einde van de jaren twintig. Door overname van de melkzaak van J.P. Maas kon vader A J. Rutte hier een start maken met zijn 'elec- trische melkinrichting', een speciaalzaak in melk- en zuivelproducten. Uitbreiding volgde door verwerving van het naastgelegen pand. Ook dit pand (nr. 20) heeft tal van ondernemers gehuisvest, zoals de dames Bijster (handwerkartikelen)Wigman (bloe men), Klaus (stoffen) en N.Chr. Breen (horloges). nr. 18 Fashionable (herenmode) kwam in de plaats van een filiaal van Oesterholt Interieur, dat dit pand vanaf 1986 huurde. Vóór hen had de firma H. Grootegoed Zoon hier sinds 1955 een sanitairwinkel en showroom tot de verhuizing in 1996 naar het van Hogenbirk overgenomen pand nr. 56 aan de dorpsstraat. Omstreeks eind jaren twintig had kruidenier Van Amerong- en op nr. 18 een filiaal. In een weer eerdere periode was dit pand als woonhuis in gebruik. nr. 16 De naam Prinsen en Prinsessen strookt met hetgeen hier over de toonbank gaat: kindercouture. In de voorafgaande decennia was er hier kortdurend een beginnende antiekzaak. Daaraan voorafgaand, gedurende een veel langere periode, een spe ciaalzaak voor dierenbenodigdheden. Ook verder terug in de tijd is van een zekere verscheidenheid sprake. Zo had J.F. Lindeman ervan 1941 tot 1967 zijn groente- en fruitzaak. Veel vroeger was dit pand bekend als café 'Het Wapen van Bloemendaal'. Rond 1860 was ene Mattheus Maas (1832- 1915) hier werkzaam als kastelein, naast het werk dat hij verzette op zijn boerderij aan de Boslaan1. Het moet Maas nogal voor de wind zijn gegaan. In ieder geval kon hij het zich veroorloven in 1869 noordelijk van zijn café voor 1500,- een stuk grond van ruim acht aren te kopen. Eerder Hoek Bloemendaalseweg en De Genestetweg, foto 1916. had hij er al een koetshuis gebouwd en nu bouwde hij hier 'Hotel Kennemerland' waar hij zelf ook met zijn gezin ging wonen. Vanuit deze plek begon Maas in 1873 zijn omnibusdienst Bloemendaal-Overveen-Haarlem. Deze deed hij in 1886 over aan Van 't Riet. Enige commotie ontstond, nogal begrijpelijk, toen hij enige tijd later zelf weer een nieuwe busdienst begon nu vanuit de Zomerzorgerlaan. Vanaf de eeuwwisseling tot omstreeks 1930 zwaaide in 'Het Wapen van Bloemendaal' het echtpaar P.Th. Vogel de scep ter. In de herinneringen van hun nichtjes, in 1994 opgete kend door mw. Snoeks, woonden oom Piet en tante Tonia in een 'groots' huis, vrijstaand en met een bos er achter. Naar hedendaagse begrippen echter toch wel erg klein voor een gezin met zes kinderen. De zaak trok koetsiers die hier staande aan de toog een glas bier of een kop koffie dronken. Het was 'echt een café, niet te verwarren met een kroeg' en nichtjes bij oom en tante op bezoek mochten dan ook 'nooit of te nimmer door de zaak lopen, dat gaf geen pas'. In 1930 verkocht Vogel de zaak, vertrok naar Rotterdam waar hij een winkel in tabaksartikelen dreef een oase van rust na de bezige periode in Bloemendaal. nr. 14 Vroeger huisde hier de Raiffeisenbank, maar oudere inwo ners van Bloemendaal herinneren zich wellicht beter dat hier bakker S.C. Pessel vele jaren was gevestigd. Zelf bakte en bezorgde hij brood, zijn vrouw dreef de winkel met brood en vooral snoep. Over eerdere en latere gebruikers van dit pand is weinig bekend. Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004 21

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 23