ggj Wed. D. R. HOUTGRAAF Zn- IN MELK, ROOM, BOTER EN EIEREN dus nam hij de technische kant van het bedrijf op zich. Eerst fietsen, en nog niet eens zo lang erna met een paar auto's. Een van de broers is ook een zaak be gonnen op de Zijlweg in Overveen en daarna aan de Wagenweg. Wildhoef Er was veel personeel op Wildhoef. Juffrouw Crommelin was van mei tot november op Wildhoef en daarna ging ze naar haar winterverblijf op de Grote Markt in Haarlem. Daar zat de zaak van Kreymborg, maar vroeger stonden er enkele patriciërshuizen. De blinde neef van juffrouw Crommelin woonde in Amsterdam en Meneer Sjoerd las hem voor. De tuinbaas heette Wallenburg en Pleging was de huisknecht. Er was een kamenier, een linnenmeisje, de keukenmeid en de gezel schapsdame juffrouw Paul. En boer Schipper. Een hele staf. In mijn jeugd gapten we wel eens appeltjes uit de boom gaard bij Wildhoef en dan werden we natuurlijk achterna gezeten. Dan verdwenen we vlak voor de villa aan de kant van de Kennemerweg de greppel in en dan kwam je zo bij het riool. Daar konden we helemaal naar lopen. Je werd er wel vies van. Autobedrijf Beekman. Kleverlaan 6 Bloemendaal. ^Bloemendaal, Ci9i NOTA van Wed. D. R. HOUTGRAAF Zn Hervormde Kerk Dominee Barger heeft me gedoopt. Bij dominee Van Leeuwen heb ik belijdenis gedaan en dominee Van Dijk heeft me getrouwd in i945, precies na de bevrijding. Alles in het mooie hervormde kerkje. De stoelen en de banken in de kerk werden verhuurd, iedereen had zijn eigen zitplaats. De hoogste bank was voor de familie Crommelin. Toen ze nog gezond genoeg was, kwam ze elke zondag naar de kerk. Voor mijn trouwen zat ik in de verpleging. Ik heb mijn opleiding gehad in het Wilhelmiiiagasthuis in Amsterdam, mijn ooievaar gehaald en in de Pieter de Hooghstraat heb ik in de school voor maatschappelijk werk een diploma ge haald. Ik heb in allerlei Amsterdamse wijken gewerkt tot in de dertiger jaren, toen alle dure krachten eruit moesten. Ik was zo'n dure kracht, ik verdiende honderd gulden schoon in de maand plus kost en inwoning. Ik ben eerst in Zaan dam in het Gemeenteziekenhuis beland, daarna ben ik voor particulieren gaan werken. In mijn jonge jaren woonde de familie Borski op Hartenlust. En in mijn jonge jaren zijn ook de huizen op de Stationsweg gebouwd en zijn de winkels aan de Bloemendaalseweg er gekomen. Op de verkavelde gronden van Hartenlust..." Kleermaker J.P. van Beem (1907) in een gesprek uit 1984. "Mijn eerste herinnering aan Bloemendaal ligt rond mijn achtste jaar, toen ik geregeld naar mijn oom ging op de Verbindingsweg; hij werkte als een soort huisknecht bij de familie Carp. Ik heb het kleermakersvak geleerd bij verschil lende bazen en verdiende er toen een rijksdaalder per week mee. Toen ik negen maanden werkloos was, heb ik op de Verbindingsweg een huis gehuurd, 's Avonds was ik thuis werker. Dan maakte ik vier of vijf broeken per week in de avonduren erbij en overdag zat ik gewoon bij een baas. Een kostuum kostte toen 90 gulden. En als je een beetje tempo had, verdiende je daar goed aan. Als ik het pak afleverde had ik meteen de nota erbij en ik kreeg op tijd mijn centen. Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004 29

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 31