N„V. D. Hogenbirk Zn's Ijzer- en Staalindustrie BLOEMENDAAL GAS EN WATER Cees Hogenbirk (1909) in een gesprek uit 1980. Ik ben geboren boven de oude smede rij aan de Bloemendaalseweg 60, waar ook mijn vader geboren is. Daar hebben we - drie zussen en drie broers met mijn ouders onze jeugd doorgebracht. Je had het woonhuis, en een smalle pijpen la van de smederij van 5 bij 5 meter met vier smeedvuren, met een lange tuin van wel SO meter diep. Helemaal achter aan zat een hout- en turfhok. Toen ik een jaar of vijf was werd ik erg ziek. Dokter Dirk Bakker was onze huis arts en hij kwam in die tijd vaak langs, want ik had hoge koorts. De Bloemen daalseweg bestond toen nog uit klinkers, er waren nog geen auto's, alleen maar karren die over de klinkers ratelden. Als Dirk Bakker bij mij langskwam, belde hij altijd eerst met de burgemeester en dan zei hij: 'dat joch van Hogenbirk is hard ziek, je moet zand strooien'. Dan kwamen de wagens van de gemeente met zand uit de duinen, dat ze tweehonderd meter voor ons huis en na ons huis uitstrooiden; dat was zeker een laag van een decimeter, over de hele weg gestrooid. Dat dempte het geluid van de karrenwielen, want het moest rustig zijn voor mij. De rust werd als het ware naar je toe gebracht. We hebben tot 1916 boven de smederij gewoond en zijn toen naar de Noorderstationsweg verhuisd; ons bovenhuis werd toen kantoor. De huizen op de Noorderstationsweg waren toen allemaal net gebouwd, maar wij waren niet de eerste bewoners van dat huis uit 1910; de familie Blanke voort zat er vanaf het eerste begin. Alles in Bloemendaal zag er anders uit. Dat hele stuk naar de Delft toe is rond 1910 ontstaan, je ging naar Haarlem via hotel De Rusthoek over de Kleverlaan; dat hele stuk Kinheimpark was er nog niet. Hartenlust stond er eenzaam tussen de bomen en de weilanden in. Wij konden ook vanaf de Bloemendaalseweg de spoorlijn zien. De huizen aan de Bloemendaalseweg stonden er vanaf 1903/1904 maar ik heb er later toch ook wel wat zien bouwen. De smederij Hogenbirk Dirk Hogenbirk, mijn overgrootvader naar wie de smederij is vernoemd, is in 1 841 uit de Lage Vuursche naar Bloe mendaal gekomen. Hij heeft de smederij gekocht van een zekere Van Zijl, die hier al geweest moet zijn in 17S2; dat stond in een gevelsteen gehakt en ook vermeld in oude papieren. Ik ben in deze zaak de vierde generatie. In de tijd Winkel, woonhuis en smederij van de familie Hogenbirk omstreeks 1908. Linies is nog een deel van het woonhuis van meester De Pecker te zien en rechts een deel van de garage van de Gebroeders Beekman. Smederij t Bloemendaalschestraatweg No. 58 Fabriek, en Magazijn van HAARDEN, KACHELS EN FORNUIZEN AFDEELING VOOR Afscheidingen voor Terreinen, Lawntennisbanen, enz. Fabriekt Spaarndamscheweg 51 te Haarlem Zwaar en Licht Smeedwerk Massa-Arfcikelen Ijzerwerk voor Telegraaf, Telefoon, Electriciteitsbedrijven enz. enz. Overkappingen, Bruggen, Kolommen, Stalen Ramen, IJzeren Gebouwen, Reservoirs, etc. REPARATIE-INRICHTING DR A AD VLEC HTE RIJ Vlechtwerk met vierhoekige mazen in verschillende uitvoering Transportbanden - Hekwerken - Draadafscheidingen van mijn vader, aan het eind van de negentiende eeuw is het meer een constructiebedrijf geworden. En we hebben tot 1974 als zodanig gefunctioneerd. Toen ik nog jong was, werden de machines door een gas motor aangedreven, stoom was er nog niet. In ons smede- rijbedrijf is de eerste elektromotor van Noord-Holland ge plaatst. Het PEN bestond nog niet. Bij Duin en Daal, op het weilandje van het Halve Maantje dat toen het stille rondje werd genoemd, stonden twee locomobielen oftewel twee Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004 31

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 33