stoomaggregaten met een dynamo erop, en die maakten stroom. Als de een uitviel, nam de ander het over en omge keerd. Ze waren van de Kennemer Elektriciteits Maatschap pij, een particuliere onderneming die in Bloemendaal is gestart met het maken van stroom. Door draden, die ge woon door de bomen van het bos liepen, kon men er kool- draadlampen op aansluiten. Zo was er na de petroleumtijd licht. Later heeft het PEN die elektra overgenomen. In de oude garenspinnerij van Bispinck aan de Korte Klever laan heeft de eerste centrale gedraaid. En de firma Hogen- birk heeft druk aan de wijziging van garenspinnerij naar elektriciteitscentrale meegewerkt. Maandagmorgen ging zo'n man of vijftien ernaar toe met beitels om die vloerla- gen en de vloerbalken af te hakken. Alles gebeurde met de hand, met een sloofje (zakje), er kwam geen machine aan te pas. 's Middags kwamen alle beitels terug naar de smederij, dan werden ze in het vuur gehard en geslepen en kon men weer doorgaan met het zogeheten ritsen van de balken. Transport Onze materialen kwamen per schip aan in Amsterdam. Die werden overgeladen op een vrachtdienst per boot naar het Spaarne in Haarlem. Daar werd alles overgeladen op een sle perswagen met paarden, soms met staven van twaalf meter lang; dan lag zes meter staaf óp de sleperswagen en de andere zes meter sleepten er achteraan over de straatkeien. Als er hele constructies moesten worden aangevoerd, kwa men die per zolderschuit aan in het haventje van Rouwens in de voorbuurt in Bloemendaal. Op de leeggekomen schuit hevelden wij weer constructies voor Haarlem in. Die boot voer door de dr. Bakkerlaan (die er toen nog niet was), onder de spoorlijn door naar de Delft en via de Nieuwe Gracht kwam-ie aan bij Het Spaarne. Onze moderne wijze van groottransport. Wij hadden zelf knechtsfietsen met van die grote dragers voorop, zodat je onderdelen van en naar de werken kon brengen. Fietsen Wij hebben overigens onze eigen fietsen nog gemaakt in de smederij. Kapper Van den Enden en Dirk Houtgraaf (van garen en band) hadden ook zo'n fiets, de zogeheten Flora rijwielen; die hadden houten velgen, houten spatborden met van die rood-wit-blauw gekleurde netjes als bescher ming voor de dames met rokken. Fietsen uit eigen smederij. Meneer Beekman behandelde bij ons aan de zaak de afde ling fietsen en later de onderdelen van de automobielen. Hij is later, in 1898, voor zichzelf begonnen, dus eigenlijk is de firma Beekman bij onze zaak ontstaan. Ik heb de contracten nog, waarin de werkzaamheden strikt gescheiden bleven: de een deed de fietsen en de auto's, de andere partij deed de smederij met de constructiewerkplaats. Er was ook een afde ling haarden en kachels. Uit oude facturen uit 1 841 heb ik ook kunnen lezen dat voor een manuur werk een dubbeltje werd betaald, dus dat levert bij zeven uur werk zeven gulden per week op. Daar werd 10%, zijnde een cent voor het bedrijf opgezet; dat was dus de winst voor de ondernemer. Daar moesten de smeed- kolen en handwagens en zo van worden betaald. Wij had den de eerste telefoon, nr. 927, met van die stoppen en stekkers die je er zelf moest in drukken en zo. Buurtgenoten Een broer Beekman is ook nog met een zuster Hogenbirk getrouwd. Dat heb je toch gauw met buren. Aannemer Van Kampen woonde aan onze andere kant. Wij hadden in die tijd nog allemaal voortuintjes met mooie gele steentjes en hekjes. De Bloemen- daalseweg was nog smal, er stonden gro te lindebomen. Als het werk was gedaan op een zomerdag, zat je op de banken buiten te kijken naar die enkele auto maar vooral naar de rijtuigen. Dokter Bakker reed met een koetsje van Böttger. Tussen sommige winkels, zoals die van de slagerij Kohier, zat een enkel woon huis. IJzerman woonde in het huis waar nu de familie Wals zit, met daarnaast de kolenboer De Graaf. Ladingen steenkool en antraciet werden aangeleverd bij het Hoek Kerkplein/Bloemendaalseweg met de kruidenierswinkel van de familie Staal (1928). goederenstation van station 32 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 34