Bloemendaal, zo uit de wagons direct in de zakken. Op een gegeven moment werd het drukker op de Bloemendaalseweg, alles moest wor den verbreed en ons industrieel bedrijf zat daar niet meer zo lekker. Mijn vader kon twee flinke loodsen met overkappingen hu ren aan de Kleverlaan en daar heeft het con structiebedrijf een tijdelijk onderkomen ge had van 1915 tot 1922. Daarna is de hele grote fabrieksvestiging aan het Spaarne in Haarlem gekomen. De loodsen staan er allang niet meer, en het rijtje huizen van de spoor bomen tot aan de Delft is ook afgebroken. Het oude bedrijf Hogenbirk in Bloemendaal is reparatiebedrijf gebleven voor kleinere onderdelen en bleef de zetel vormen van het constructiebedrijf Hogenbirk in Haarlem"... B. Huisman (1914) van het gelijknamige schilderbedrijf in een gesprek uit 1982. "Het schildersbedrijf van mijn vader kwam oorspronkelijk uit Bolsward en vestigde zich in Bloemendaal aan de Bos- laan 8. Het pand werd eerst gebruikt voor de wagens van Weezeman en later hield Stuurman er een bedrijf in centrale verwarmingen. Mijn moeder was een geboren Bloemendaalse, Arendina Cassee, roepnaam Dien. Haar vader Willem Cassee was tuin man op de buitenplaats Hartenlust van meneer en mevrouw Borski. Mijn grootvader had als bijnaam 'de Hammensnij- der': aan hem de taak om de hammen te snijden als er var kens werden geslacht; de hammen en de worsten werden gerookt en aan het plafond gehangen. Er waren veel Cassees in Bloemendaal. Op het Kerkplein woonde Toon Cassee de zadelmaker waar later de meubel makerij van Freek en Anton Cassee werd gevestigd. Achter ons bedrijf zat de firma Cor Cassee. Cor was begrafenisonder nemer, hij heeft er ook een sigarenzaak gehad en een drank zaak. Het was een soort uitspanning. Voorheen is Balm hier met zijn eerste viszaak begonnen, bij de Bloemendaalseweg 4. Naast Cor Cassee zat toen nog Garage Lansdorp. Naast het bedrijf van mijn vader aan de Boslaan zat de firma Houtgraaf/Bolsenbroek met transport, paard en wagen. Toen die firma wegging, heeft kolenboer De Graaf er vier huizen laten bouwen, waarvan twee met een bovenapparte- ment. Later zaten daar een groenteboer en een bakker. Op de hoek zat het Wapen van Bloemendaal van de familie Vogel. De firma Houtgraaf/Bolsenbroek uit de Boslaan Er zaten trouwens meer bedrijfjes in de Boslaan, die vroeger in de volksmond het 'Pikkerslaantje' werd genoemd: Jan Maas met zijn melkinrichting zat er, Piet Maas met zijn transportbedrijf en kleermaker Van Riessen. De firma Tim mer had er een drukkerij en ernaast had slager Van der Ham er zijn slachtplaats. Meneer Gerritsen, die bij de gemeente Bloemendaal werkte, woonde ook op het Kerkplein, net als de familie Van Holst van Vreeburg. Op de Bloemendaalseweg, waar later de garage van Verbeek is gekomen, stonden van die leuke kleine huizen op het Kerkplein. Daar zat de kruidenierswinkel van de familie Staal, waar ik als klein jochie boodschappen haalde. Dat was een leuke ouderwetse winkel. Je werd altijd netjes te woord gestaan en ze namen de tijd voor je. Kolenhandel De Graaf zat er ook, en de familie Rekman. Daarnaast woonde de heer Goedkoop in het grote huis waar ene Van Beem huis knecht was. De winkelstraat rond 1950 In de winkelstraat zaten (gezien vanaf het Kerkplein aan de linkerkant) het woonhuis van de familie Pijl, kruidenier Rutte (nr. 59), de familie Wittgrefe (nr. 41/43), de familie Bladergroen (nr. 53), de drogisterij van de familie Wind- horst (nr. 57), slager Van der Ham, Van Riessen de groente man (nr. 67-69), Melkinrichting De Sierkan (later de Bloe mendaalse Apotheek, nr. 83-85), de drogisterij van Scheepstra (nr. 75), de elektricien Cor Cassee, de schoenen winkel van Grootegoed (die eigenlijk van de zusters Van Lierop was) met daarnaast kapper Van den Enden (nr. 77) en de sigarenzaak van Hillen. Naast de firma Van Amerong- en (nr. 18) woonde de familie (van) Kempe(n)r. De ban ketbakkerij Denijs (vroeger Hilbrands) en de firma Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004 33

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 35