voor ongeveer 700 gulden overnemen. Om ongeveer drie uur 's middags legde ik de blikken in de winkel en om vijf uur 's middags had ik alle ingeblikte haantjes met winst ver kocht. Alles draaide in die tijd om conserven. Enorme partij en groente en vlees, maar ook zalm en sardines, dat ver kocht geweldig. Enkele klanten kochten maar raak, geld zat. Ik kreeg steeds meer, soms had ik hoeveelheden staan waar ik me geen raad mee wist. Aan het eind van dat jaar had ik voor 6000 gulden handel op de planken staan, betaald en wel; en ik had vijfeneenhalf duizend gulden onder de klan ten zitten. In vijf maanden tijd! Vrienden en collega's in Bloemendaal Mijn vriendenkring bestond uit allemaal jonge middenstan ders uit vooral Haarlem, maar zo vaak zagen we elkaar niet hoor, ik heb voornamelijk hard gewerkt. Zondags zat ik vroeg op de fiets. En tot zaterdagavond was ik altijd aan het werk. Er was ook een winkeliersvereniging in Bloemendaal, maar ik ben zelf nooit zo'n verenigingsman geweest. Maar we zaten vaak gezellig met elkaar. Ome Nelis Grootegoed gaf zo af en toe een feest, alüjd gezellig. Om 23.00 uur ging De Knip dicht en gingen we bij Henk Balm paling eten. Al die winkeliers bij elkaar: Jaap Denijs, de familie Slot, Staal, Van den Enden, Henk Freijser, een dikke vriend van me. En Pieter Elias..Garen en Band van Houtgraaf. Maar dit soort dingen gebeurden spontaan, daar hadden we helemaal geen verenigingsleven voor nodig"... De Bloemendaalseweg ten tijde van de familie Van Riessen (1917). Henk G. van Riessen (1919) in een gesprek uit 1984. "Ik ben geboren in Bloemendaal, op de Bloemendaalseweg 69 en ik ben nooit dit huis uitgegaan. Mijn ouders zijn op de Noorderstationsweg gaan wonen, ik ben hier gebleven. Ik weet niet wat verhuizen is. Groentezaak Van Riessen Mijn vader had een groentezaak, en niet zo'n kleintje ook. We reden in Bloemendaal en omgeving met vier stel paard- en-wagens. Mijn moeder bleef altijd in de winkel, maar het was toen nog de gewoonte dat je als groentehandelaar bij mensen aan de deur kwam. 's Morgens om vijf uur ging ik met mijn vader mee naar de veiling. In de zomer haalde je de paarden van het land bij de weilanden op de Kennemer- weg en later op de grasvelden bij de spoorbaan. Je moest ze eerst inspannen, en daarna werden de wagens, die in het pakhuis aan het Kerkplein 25 stonden, netjes opgeladen. De vrachtwagen stond ook in het pakhuis. Rond acht uur 's morgens gingen we op stap met die wagen. Tussen de middag peuzelde je het meegenomen boterhammetje op en rond 1 7.00 uur kwam je weer thuis. Dan moest de wagen worden afgeladen, de paarden worden verzorgd en dan ging ik naar de winkel toe om daar te assisteren. Die was tot 20.00 uur open. (van 1936 - 1939). Mijn grootvader woonde op Patna en vormde rond 1844 met zijn vier zoons Piet, Aad, Huib en Henk de firma Ge broeders Van Riessen. Ze verbouwden groenten op Patna. Hun stuk land strekte tot aan de spoordijk van Haar lem. De groente werd in Bloemendaal verkocht. Daarnaast verbouwden zij ook lelietjes van dalen; die bolletjes werden in vaten geëxporteerd naar Enge land. Toen rond 1908 de winkelstraat van Bloemen daal zo ongeveer klaar was, zijn mijn ouders daar de winkel begonnen (onder de noemer: Firma Gebroeders Van Riessen). Het verhaal gaat dat ze op de eerste zaterdagopening van de winkel om 20.00 uur geen blaadje groente meer over hadden, ze hadden alles verkocht. Een goede start. 36 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 38