De broers trouwden intussen er zijn zelfs drie broers gehuwd met drie zusters. Mijn oom Aad begon een winkel in Overveen, de derde broer had een groentewijk in het Bloemendaalse park en Huib had een groentewijk in het Kinheimpark. Ieder hield zich aan zijn wijk, maar de onderlinge rivaliteit groeide dusdanig dat de firma Gebrs. Van Riessen moest worden ontbonden. Mijn vader Piet heeft als enige die naam Gebrs. Van Riessen aangehouden. Henk en Aad en Huib zijn allemaal onder hun eigen naam begonnen. Mijn vader was toen de inkoper voor de hele firma. Die groentezaak werd steeds groter, we hadden de leveranties voor het Provinciaal Ziekenhuis en voor alle hotels hier in de omgeving. Kortom, een zaak met een grote omzet. Mijn broer Piet en mijn broer Aad kwamen ook in de zaak, maar zijn er later ook weer uitgegaan. Mijn broer Piet heeft het gebracht tot hoofdinspecteur van politie en Aad heeft een groentezaak gehad in Santpoort en is op latere leeftijd vertrokken naar Zeeland. Toen was ik dus als enige over en werd ik weer Firma De Gebroeders Van Riessen. Betalingen/ rekeningen Soms werd er meteen aan de kar afgeleverd, maar er waren ook veel boekjes met week-, maand-, kwartaal- en zelfs jaarrekeningen. De klant vulde het boekje in, dat boekje nam je mee naar de wagen en daar maakte je de bestelling aan de wagen klaar en leverde de waar met het boekje weer af. Eens in de maand werd het boekje naar de groentewinkel meegenomen, daar werd alles thuis opgeteld en dan betaal de de klant. En sommigen 'verloren' soms een paar weken dat boekje en dan waren wij natuurlijk niet blij. Toen ik in de zaak kwam, heb ik besloten mijn eigen administratie bij te houden. Uiteraard mocht de klant zijn eigen boekje bij houden. Eens in de maand diende ik een rekening in bij de klant, ik hield zelf alles scherp bij. Contante betalingen, dat vormde ongeveer SO procent. En een tiental klanten hadden een jaarrekening. Bederfelijke groentewaar Het groentevak was in die tijd heel bederfelijk. Er waren toen nog geen koelcellen, dus bijvoorbeeld aardbeien gaven verschrikkelijk veel zorgen. Er waren een heleboel soorten en die bleven een dag goed, dus het was wel zaak de aard beien nog dezelfde dag te verkopen. Als het aan het eind van de dag ging onweren, zag je die aardbeien gewoon in elkaar zakken. Bederfelijk weer noemden we dat. De slagers hadden het er dan ook moeilijk mee. Als je sloffen aardbeien van een niet helemaal betrouwbare tuinder kocht, zaten er bovenop van die mooie grote rode Henk van Riessen aan het werk. aardbeien en onderin van die dingen met groene punten eraan. Het bestuur van de Veiling Kennemerland, waar mijn vader ook in zat, heeft in 1938 besloten, dat van iedere par tij aardbeien, die op de veiling werd aangevoerd, er een willekeurige slof ondersteboven werd gekeerd, zodat je kon zien of en wie je in de maling nam. Dat heeft toen goed geholpen. Later zijn die afschuwelijke sloffen aardbeien ver vangen door kistjes. Een warme zaterdagavond, zonder koelcel in de winkel, betekende dat de hele zaak in kranten moest worden gepakt. Van tien kisten sla verdween elke krop afzonderlijk in krantenpapier. En maandagochtend moest je een uurtje vroeger op om de sla en andijvie en preien schoon te maken, voordat ze weer in de winkel werden gelegd. Bij de komst van de koelcellen waren alle problemen voorbij. Als je nu je aanvoer krijgt, gaat alles de koelcel in en verkoop je vanuit de koelcel. Daarnaast zijn de rassen van aardbeien dusdanig verbeterd, dat je ze wel een week goed kunt hou den. Feesten op Duin en Kruidberg Wij hadden de leveranties voor Cremer, de directeur van Deli-maatschappij die op Duin en Kruidberg woonde. Elke morgen ging er een hele transportfiets vol naartoe. Als je 's avonds om 21.00 uur weer werd gebeld omdat er nog drie citroenen nodig waren, stapte je voor de tweede keer op de fiets om die citroenen te brengen. De familie Cremer hield veel partijen en grote visites op het landgoed Duin en Kruidberg. Ook in de Tweede Wereldoorlog bleven die feesten niet uit. En Hotel Duin en Kruidberg liep helemaal als een trein. Toen een conservenfabriek uit Zwanenburg een kleine conservenfabriek uit Uithoorn had overgeno- Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004 37

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 39