Over winkels en winkeliers Door Joan Patijn Hoe de winkelstraat zich ontwikkelde, wat het betekende om winkelier te zijn en een eigen onderneming te drijven, en velerlei andere vragen kwamen aan de orde in de interviews die joan Patijn kort geleden hield en waarvan ze hierna verslag doet. N.Chr. Breen (1898-1994), horlogemaker Gesprek met mevrouw Nicolette N.W. Breen op 6 oktober 2004 In de Amsterdamse familie Breen komen al generaties lang horlogemakers voor. In het eerste kwart van de 20e eeuw had de familie Breen drie winkels in uurwerken, goud en zilver op de Haarlemmerstraat, de Nieuwendijk en de Rozengracht. Ook de jonge Nicolaas Christiaan was een uit stekende vakman. Na zijn technische opleiding, zijn dienst tijd en enkele jaren praktijkervaring in Duitsland en Brussel dreef de jonge Breen de winkel aan de Rozengracht S3. Uit zijn huwelijk met Anna C.W. Giesen (1900-1976) werden daar drie kinderen geboren. Maar vanwege de crisisjaren moest Nicolaas in 1933 de winkel aan de Rozengracht slui ten en weer bij zijn vader gaan werken. Gelukkig kwam hem ter ore dat in het dorp Bloemendaal plaats was voor een klokkenmaker. Hij kon er een verlopen uurwerkwinkel tje overnemen. Vrijwel zonder enig kapitaal vertrok Breen in de zomer van 1935 met zijn gezin naar Bloemendaal waar zij de cliëntèle weer van de grond af aan moesteir opbouwen. Bij de Dorpskerk, BI o e m e n d a a I se we g 4 De eerste winkel met woning in Bloe mendaal werd op 15 augustus 1935 gevestigd aan de Bloemendaalseweg nummer 4 en werd gehuurd van de buurman, wijnhandel Cassee. Het ver blijf hier duurde maar kort wegens een huurgeschil. Hoewel moeder Breen het kort geding won, is de win kel toch verplaatst naar de Bloe mendaalseweg 42. De familie vond tij delijke woonruimte aan de Verbindingsweg 24. De familie Breen was goed hervormd en vele jaren lang heeft Breen de zorg gehad voor het uurwerk van de Dorpskerk. Trouw bezoek aan het jeugdwerk onder lei ding van mevrouw Nel Hogenbirk inspireerde de oudste dochter Nicolette om voor het vak van kleuterleidster te kiezen. Wonen in de winkelstraat, Bloemendaalseweg 63 In mei 1938 werd een andere huurwoning gevonden. Bloemendaalseweg 63 was een bovenwoning. Eigenlijk was het de koetsierswoning van dokter Van Beusekom, de huis arts, die woonde aan de Hartenlustlaan. Later was de gynae coloog dokter Smalbraak een bekende bewoner van het gro te huis met de vijver aan de Hartenlustlaan. Links naast de voordeur van de koetsierswoning waren de deuren van het koetshuis met daarnaast een hoog ijzeren inrij- hek en rechts waren de grote deuren van de garage met achter drie paardenboxen. In de mobilisatie van 1939 waren in de garage nog paar den ingekwartierd met twee oppassers van de cavalerie erbij Bloemendaalseweg 42. Etalage van horlogerie Breen, tussen 1937-1942. Bloemendaalseweg 63 met inrijhek en koets huis met koetsierswoning. De dertienjarige Nicolette M.W. Breen in haar uniform van de Nederlandse Meisjes Club van de Christian Young Women Federation, na 1945 opgegaan in de Padvinderij, nu Scouting. Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004 39

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 41