Uurwerkmaker N.Chr. Breen (83) met kleinzoon Nico Chr.G. Bulthuis (19). Nico Bulthuis is later goudsmid geworden. De voormalige koetsierswoning was een ongezond en voch tig huis. Een van de dochters Breen kreeg tbc en de huisarts dokter Immink heeft er toen voor gezorgd dat het gezin in 1944 mocht gaan wonen aan de Sterreboschlaan nr. 1De evacuatie van september 1944 duurde gelukkig maar kort, in november kreeg het gezin van de Duitse commandant toestemming om naar de Sterreboschlaan terug te keren en de dochter herstelde uiteindelijk helemaal. In 1946 werd er nog een zusje geboren. Naar de Voorbuurt en weer terug Steeds met hulp van zijn vrouw, die in de winkel stond en etaleerde, heeft de heer Breen in Bloemendaal dus vier ver schillende uurwerkwinkels gehad. Enkele jaren, van mei 1937 tot augustus 1943 was de winkel met werkplaats gevestigd in de Dorpsstraat met als adres Bloemendaalseweg 42. In het derde oorlogsjaar ging Breen naar de Bloemen daalseweg 119 in de Voorbuurt, op de hoek van de Dokter Dirk Bakkerlaan. Na de oorlog kon de winkel op 1 februari 1952 weer worden verplaatst naar de winkelstraat. Bloemendaalseweg 18a werd toen jarenlang het bekende adres voor uurwerken en reparaties. Ook kon men er zilver werk kopen, maar zelfstandig goud- of zilversmid was Breen niet. Kleinzoon Nico Chr.G. Bulthuis heeft wel dit beroep geko zen, maar deze was in 1963 nog te klein om grootvader op te volgen. Op 65-jarige leeftijd sloot Nicolaas Breen de win kel Bloemendaalseweg 18a. Maar stilzitten kon hij niet. Thuis werd op de zolder van de Sterreboschlaan een repara tiewerkplaats ingericht, waar hij nog tot juni 1976 werk zaam was. Na de dood van zijn vrouw, die hij jarenlang trouw had verzorgd, vertrok de heer Breen toen naar bejaardenhuis De Rijp. Maar ook daar verrichte hij nog dikwijls reparaties in zijn kleine kamertje aan de werkbank van zijn overgrootva der, die nog uit 1810 dateerde. Op 2 februari 1994 is Nicolaas Breen in huize de Rijp overleden. (Foto's: familiebezit). Mevr. C.M. Metselaar-Kleef Vierenzestig jaar op nummer 64. Haar toelichting op onderstaande foto. Rechts op de foto is de etalage te zien van de winkel voor exclusieve dameskleding en hoeden Wisbrun en Liffmann aan de Bloemendaalseweg 62. Links op de foto staat mijn man Evert Metselaar met onze dochter Anneke, bewoners van de Bloemendaalseweg 64. Wij zijn hier komen wonen in 1940 en ik woon hier nu nog: 64 jaar op nummer 64. Ik heb de winkel nog zien bouwen in 1922. Ik kan mij dat herinneren, omdat het nieuwe gebouw zo hóóg en zo gróót was. Het was een grote verandering aan de Bloemendaalse weg, die hierdoor een echte winkelstraat werd. Behalve kleding en hoeden werden in de winkel ook fourni turen en manufacturen (lappen stof) verkocht voor exclu sieve maatkleding voor dames. Ik heb er als naaister gewerkt evenals mijn tante Margareta. Achter het huidige winkelge deelte van Gall Gall liggen zeer grote ruimten, die destijds in gebruik waren als ateliers, paskamers en kantoor. Het voor- en achtergedeelte kende mooie betimmeringen met veel glas en geweldig mooi hout. Begin 1943 werd de winkel in bezit genomen door hoge Duitse militairen, die er kantoor hielden en die op Wildhoef waren gehuisvest. Alleen voor de schijn werd de halflege etalage gehandhaafd, maar overigens is op de foto te zien dat de zaak volledig was verduisterd. 40 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 42