Daarom ook werd mijn trap weggehaald aan de achterzijde van het bovenhuis, om te voorkomen dat wij eens beneden naar binnen zouden kunnen kijken. Volgens sommige dorpsbewoners was hier een geheim Duits politiebureau gevestigd, maar zelf heb ik er alleen maar hoge militairen gezien van de Duitse Wehrmacht. Zij zaten te vergaderen in het kantoor achter de winkel. Zij gedroegen zich uiterst geheimzinnig. Na 1945 heeft de zaak vele jaren leeg gestaan. Af en toe was er wel een bedrijf actief, maar alles bleef even geblindeerd zoals het sinds begin 1943 was geweest. Ik weet echt niet wie er in die jaren bezig waren. Daarna kwam er de winkel van De Gruyter met grote tegeltableaus van tropische land schappen. Nadat De Gruyter ophield te bestaan, werd weer in de winkel alles gesloopt en kwamen er opeenvolgende wijnhandelaren in met Gall Gall als laatste. Van het oude interieur van Wisbrun en Liffmann uit 1922 is alleen het prachtige kantoor aan de achterzijde bewaard gebleven. De foto is genomen op 1 8 oktober 1943. In de etalage kan je een hoedje zien en vaag een losse mouw ter vervanging van een versleten mouw aan een bloes. In damesmodezaken kon men toen nieuwe mouwen laten aannaaien. De foto komt uit het herinneringsalbum van Anneke, bij schrift: "We zijn samen naar Oma geweest". Kort na haar vierde verjaardag is het kindje overleden aan een bacteriële infectie aan het hersenvlies. Oma woonde aan de Zomer- zorgerlaan. Dat een man vroeger onder geen beding achter een kinderwagen ging lopen, is tot slot een van mijn vele herinneringen bij het terugzien van deze eenvoudige foto. Melkhandel Rutte, boerenfamilies uit Santpoort Slaperdijk. In 1925 werd de boerderij verkocht aan garage bedrijf Maarschalk. Bij een verbouwing hiervan werd de boerderij in 1957 uiteindelijk totaal afgebroken. Jan Rutte trouwde met Anne M. van Oostwaard (1 869- 1925). Samen kregen ze acht kinderen, zes jongens en twee meisjes. A.M.E. Rutte's delicatessen, BI o e m e n d a a I se weg 20 Ab Rutte (1903-1997) was het vijfde kind uit dit Santpoortse gezin. Zijn vrouw, zelf ook een Rutte, kwam uit het vroeger landelijke Schoten - nu Haarlem-Noord. Per 1 november 1922 nam Ab Rutte de kleine Bloemendaalse winkel en de melkwijk over van Piet Maas. In de ruimtes achter de winkel verwerkten ze de van de boerderij betrok ken melk tot verschillende producten. In de familie leeft nog de herinnering aan een dierendrama dat ook een financieel drama was. Ab Rutte kocht voor hon derdvijftig gulden een hit, een klein paardje om zijn melk- kar te trekken. De volgende dag werd dit paardje dood in het weiland aangetroffen. Het had liggen rollen en was met een achterhoef in het halster blijven hangen waardoor het was gestikt. Zo verbeurde Ab Rutte in één nacht de verdien ste van een hele maand hard werken en er moest nog een nieuwe hit komen, op de koop toe. Anton Rutte Ab's zoon Anton nam in de jaren zestig de zaak van zijn vader over, inbegrepen de melkwijk in villapark Duin en Daal die hij al 'reed' vanaf zijn zeventiende en waar hij tot op de dag van vandaag met zijn bestelbus langs de huizen komt. Stamvader Jan G. Rutte (1872-1935) had een boerderij genaamd 'Eijndenhoef in Santpoort-Noord. Hij erfde deze van zijn oom en tante die hem hadden opgevoed. Toen zijn moeder stierf en zijn vader in Mijdrecht met een groot gezin achter bleef, was hij als klein knulletje als een zogenoemde 'thuishaalder' bij deze kin derloze oom en tante gekomen. Door uit breidingen van Santpoort kwam Eijnden hoef midden tussen de bebouwing van de Hoofdstraat en de Huis ten Biltstraat te liggen en de aanleg van de Rijksstraatweg rondom het dorp sneed de boerderij af van de bijbehorende weilanden achter de De 'nieuwe' zaak van Rutte, in de Voorbuurt. rminmmwii"/':.'] Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004 41

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 43