Melk aan de kar. Gerrit A. Rutte (1897-1970) Gerrit A. Rutte (1897-1970), de oudste zoon van boer Jan Rutte van Eijndenhoef, trouwde met Christine Catharina Rutte. Zij en haar negen broers behoorden tot een andere tak van de Rutte's. Stien werd geboren op een boerderij aan de Boterdijk in Santpoort, nu Velserbroek. Deze boerderij bestaat niet meer. De Duitsers hebben hem in 1944 opgeblazen. Wel werd er na de oorlog een nieuwe boerderij gebouwd, waar nog steeds Rutte's hun bedrijf hebben, nu vlak onder de drukke snelweg. Van de negen broers werd Anton de grootste boer in de Hofgeest op 'De Giest' tegenover Huis te Speijk. De Giest was een moderne boerderij in Zuid-Hollandse trant, waar twee rijen van zesentwintig koeien 's winters op stal ston den met de koppen naar elkaar toe. Aan het verste einde stond de stier. Vooraan lag het hooi voor de koeien dat via de middengang verdeeld kon worden. Tot september 1940, toen de bezetter de leverantie van melk rechtstreeks van de boerderij verbood, kwam de melk die de vader van Reinier Rutte verhandelde van Anton Rutte's boerderij De Giest aan de Hofgeesterweg. Op de plek van de boerderij is nu in de Velserbroek alleen nog de eerste steen overgebleven, ingemetseld in een nieuw huis. Een andere broer was Piet Rutte die aan de Bloemendaalseweg 59 een comestibleswinkel begon. Nog één van de negen broers was bijzonder ondernemend, deze Hein Rutte ventte melk in Bloemendaal en stichtte achter elkaar negen melkzaken in het Haarlemse. Eén daarvan, op de Kleverlaan nummer 7 0hoek Molenaerstraat, recht tegenover de Stadskweektuin nam Gerard Rutte in 1922 van zwager Hein over. Hein Rutte werd daarna boer aan de Duin en Kruidbergerweg, dat was een boerderij van de familie Cremer. Hein is later de eigenaar van de boerderij geworden. Ook nu nog wonen er nazaten van Hein Rutte, die er een bekende en geliefde uitspanning exploiteren. Een 'echte' melkwagen. Toen Anton trouwde met Jeanne van Dorsselaar, afkomstig uit Zeeuws Vlaanderen, breidde men de winkel sterk uit. Edwin, een van hun beide zoons, werd in 1993 mede-eige naar. In 2000 nam hij de zaak van zijn ouders over, maar behalve hijzelf is ook zijn vader nog dagelijks in deze zaak te vinden. De zaak is door Edwin Rutte in 2001 gemoderni seerd, maar er ligt al een plan om in 2005 weer te gaan ver bouwen. Naast zuivel en groenten, moeten nu delicatessen als specialisme worden ontwikkeld. Neef Albert-Jan biedt hem sinds enkele jaren bijstand. De verwachting is dat deze Rutte in 2006 in de familiezaak wordt opgenomen. Jan W. Rutte (1909-1988) Jan W. Rutte, de jongste van de Rutte's van Eijndenhoef, was de vader van de zojuist genoemde Albert-Jan. Hij had sinds de jaren vijftig een melkzaak en een melkwijk in Overveen en hij reed samen met Albert-Jan jarenlang met de SRV-kar langs de Kleverlaan, door het Kinheimpark en langs de Bloemendaalseweg, tussen de dr. Dirk Bakkerlaan en de Busken Huetlaan. Albert-Jan werkte nadien bij Eichholtz in Amsterdam. Daar deed hij zijn kennis over buitenlandse specialiteiten en deli catessen op. G.A. Rutte op de Haarlemse Kleverlaan Uiteindelijk heeft Gerrit Rutte de zaak aan de Kleverlaan uit gebreid tot zes melkwijken in Haarlem, Overveen en Bloemendaal. Achter de zaak was een melkhuis waar gepas teuriseerd werd, en ook gesteriliseerd, waardoor de melk nog langer houdbaar is. De oorlogstijd en nieuwe voor schriften van de Duitse bezetter brachten veel veranderin gen. De toevoer van melk van de boerderij naar de klein schalige, zelfverwerkende melkzaken werd verboden. De melk moest voortaan uit de fabriek komen en werd geleverd door grote melkfabrieken, eerst de HAF AM (de Haarlemse Afnemersfabriek aan Melkproducten) in de Pieter Kiesstraat 42 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, wnter 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 44