TZeinier Speciaalzaak Melkinrichting Bloemendaalseweg 112 118 BLOEMENDAAL Telefoon 61414 en later de Sierkan. Ook na de oorlog bleef dit standaardisa- tiebesluit gehandhaafd. De daarvoor benodigde uitbreiding van opslagruimte in het melkhuis kon aan de Kleverlaan niet gerealiseerd worden. Door de zogenoemde 'melksanering' ging G.A. Rutte in 1956 terug van zes naar vier melkwijken. Oorspronkelijk betekende een melkwijk niet dat je huis aan huis levert en dat een andere melkboer in die woonwijk dan niet langs de deur komt. Je had vaste adressen, maar die zaten her en der. Ging een klant verhuizen, dan ging je als melkleverancier vaak ook bij het nieuwe adres langs. Zo ver spreidde dat zich steeds meer. De melksanering, begonnen bij de Camiz in Arnhem, was een soort algehele ruilverkave ling, waardoor een melkhandel minder transportkosten zou hebben bij dezelfde omzet. Een saneringscommissie zag daarop toe. Zoon Jan Rutte startte toen in 1956 een eigen zaak in de Breestraat in Haarlem en mocht van zijn vader de melkwijk in Overveen meenemen. Zoon Reinier Rutte zette de winkel aan de Kleverlaan voort en kreeg de melkwijk Bloemendaal. Deze strekte van de Potgieterweg tot de Busken Huetlaan, met de Mollaan en Potgieterweg en de Zomerzorgerlaan, van de Bloemendaalseweg tot de Koepellaan. Reinier's Speciaalzaak in de Voorbuurt Uiteindelijk zou Reinier Rutte in zijn Bloemendaalse melk wijk gaan wonen. In 1962 vond hij een opvolger voor zijn zaak aan de Haarlemse Kleverlaan. Hij had al twee jaar eer der Bloemendaalseweg 112-118 gekocht, een groot, maar verwaarloosd pand waar vroeger broodbakker Slot was gevestigd en waar ooit onder de naam De Trompetter de bekende Bloemendaalse kruidnoten werden gebakken. Er moest veel verbouwd worden voor het pand voor het gezin Rutte, inmiddels met twee kinderen, en voor de melkwinkel geschikt was. In februari 1964 werd de nieuwe zaak geopend onder de naam Reinier's Speciaalzaak, om verwarring met de andere Rutte's te voorkomen. Tien jaar later werd de winkel op nieuw verbouwd en uitgebreid. De melkwijk met de leve rantie aan huis werd in 1975 aan de kant gedaan, Rutte leverde voortaan alleen nog maar voor grootverbruik en de horecasector. Reinier Rutte vertelt: "Een melkzaak, en mis schien wel elk bedrijf moest vroeger met heel hard werken van dubbeltjes en kwartjes worden opgebouwd." Maar het waren in Bloemendaal wel goede tijden, ook voor de melk wijk, omdat diverse kantoren en bejaardenhuizen grote klanten waren. Een werkdag begon voor Rutte om zes uur 's ochtends teneinde om half acht de kantoren te bevoorraden, en om half negen de winkel te openen. Daarna met de be stelauto de wijk in. Als de winkel om zes uur sloot, moest er nog opgeruimd en schoongemaakt worden. Ook de messen Mevrouw Miep Rutte met dochter en vriendin. en machines kregen een beurt. Na het eten ging het bijvul len en sorteren weer door en moest de dagboekhouding gedaan worden. Reinier Rutte was van 1955 tot 1976 ook Uitsluitend hoenderparkeieren Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004 43

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 45