nog vrijwilliger bij de Bloemendaalse Brandweer. Dat was wel een extra belasting, want er waren jaren dat er wel zestig keer moest worden uitgerukt. Mevrouw Miep Rutte-Lobry werkte dag en nacht mee. Reinier heeft groot respect voor zijn vrouw en alle vrouwen die zo hard meewerken in zo'n 'pappa mamma zaak' waar naast de winkel ook de huishouding en de opvoeding hun verantwoordelijkheid zijn. Als de thuishaven niet goed is, kan een winkelier niet functioneren. Een opvolger had Reinier Rutte niet. Zoon Paul ging liever in de techniek. Toen mevrouw Rutte begon te sukkelen met haar gezondheid heeft Reinier Rutte in de zomer van 1981 in korte tijd de zaak aan de kant gedaan en is hij nog tien jaar toezichthouder en lokettist in de Haarlemse Stations garage geweest. Een rus tiger werkweek, want nu had hij veertig uur geregelde diensttijd, in plaats van zeventig uur toen hij nog eigen baas was! De winkel wordt ver huurd, van 1981-1983 aan Van de Hurk Wo ninginrichting, vanaf 1983 aan Drukkerij Trapman, daarna korte tijd aan de heer Muyser van Carpet] and en mo menteel aan mevrouw Edmée Noordam van drukkerij Inkspot. Firma P. Rutte, B I oe m e n da a I se weg 59-61 Toen Piet Rutte de zaak in 'comestibles en fijne vleeschwa- ren' begon, was dit in een bestaand pand uit 1902. Het magazijn was aan de overkant naast bloemenmagazijn Jo Beekman, later Jan Portenge, nu Rounders. P. Rutte was ook een van de negen zonen van boer Rutte van de Boterdijk in Santpoort-Noord. In 1909 trouwde hij met Catharina Valen uit Arnhem en zij kregen zes zonen en twee dochters. Deze twee zussen, algemeen bekend als 'de dames Rutte' hebben de zaak tot het laatst toe gerund. Na ruim 80 jaar hebben zij de zaak van hun vader opgeheven in 1985. Nu is daar antiekwinkel Het Karbies gevestigd. Met dank aan Reinier, Anton, Edwin en Albert Jan Rutte te Bloemendaal en Jan Morren (auteur van Kastelen en Buiten plaatsen in Velsen)(Foto's: familiebezit). De familie Wittgrefe Een gesprek met mevrouw Anna S.M. Wittgrefe-van Daalen en dochter Tineke De jonge Duitser Johan HeinrichWittgrefe ontvluchtte zijn land om te ontkomen aan zijn dienstplicht in de Frans Duitse Oorlog van 18 71In Haarlem werd hij winkelbe diende bij Karthaus, een zaak in huishoudelijke artikelen op de Grote Markt. Daar ontmoette hij een aardig meisje dat ook aan de Grote Markt een winkel dreef in Delftsblauw aardewerk en porselein. In 1878 begonnen zij samen een zaak in huishoudelijke artikelen aan de Lange Veerstraat. Na een paar jaar gingen zij pionieren in de Grote Houtstraat 46. De toen moderne halfronde etalageruit is nog herkenbaar. Het echtpaar kreeg zeven kinderen, die Luthers werden opgevoed. Bloemendaal Zoon Fritz Wittgrefe trouwde Martina Zeedijk, de kleinste van de twee dame tjes die samen een hoedenzaak in de Koningstraat hadden. Fritz en Martina konden in 1903 in de Bloemendaalse winkelstraat op nummer 41 naast het postkantoor een gloednieuw winkel pand met woonhuis betrekken. In 1908 werd een zoontje geboren dat ook Frits werd genoemd. Net als zijn ouders besteedde Wittgrefe de nodige aandacht aan het uiterlijk van de win kel. Deze kreeg een derde etalage door de portiek van het woonhuisgedeelte Fritz Wittgrefe achter de toonbank van de winkel. Magazijn van geëmailleerde en huishou delijke artikelen van Wittgrefe. 44 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 46