Moeder en dochter Wittgrefe, even vóór de verhuizing (2004), Mevrouw Wittgrefe in de winkel. van een winkelruit te voorzien. Nu, honderd jaar later, wordt de bovenwoning nog steeds via de winkel bereikt. De zaak van Wittgrefe was bekend om het glas en kristal dat uit Bohemen werd geïmporteerd en bruiden konden er een volledige uitzet voor hun toekomstig huishouden uitzoeken. Fritz Wittgrefe senior was actief in het dorp Bloemendaal, hij was lid van Bloemendaal Vooruit en van de vrijwillige brandweer. De brandbel hing in huis. Frits junior Zoon Frits junior wilde het liefst naar de zeevaartschool. Aan die droom kwam een einde toen tijdens een reis naar een tante in Amerika bleek dat hij ernstig zeeziek werd! Toen haalde hij zijn middenstandsdiploma en nam vlak voor de Tweede Wereldoorlog de zaak van zijn ouders over. Vanwege haar zwakke gezondheid wilde moeder namelijk stoppen met het werk toen zij vijftig was geworden. Vader bleef nog wel in de winkel meehelpen. De oorlog en daarna De Tweede Wereldoorlog was voor alle winkeliers een moei lijke tijd. Frits hield de winkel open tot er niets meer te ver kopen was en alle Bloemendalers werden geëvacueerd. Alleen groenteman Van Riessen was nog over. Na de bevrijding ble ken heel wat Bloemendalers van alles beroofd te zijn. Juist de arme mensen hadden geen voorraad aan huishoudgoed. Tot overmaat van ramp waren vrijwel alle artikelen op de bon, ook het aardewerk. Zo kon het gebeuren dat er drommen mensen voor de winkel stonden, die thuis niets meer hadden en soms zelfs samen uit één kopje moesten drinken. Per zes tegelijk werden ze in de winkel toegelaten om uit de schame le voorraad een keus te maken. Ook in later tijd gaf Frits wel stilzwijgend korting aan arme mensen uit de Boslaan. Frits en Anna Uiteindelijk vond ook Frits zijn vrouw vlak in de buurt; aan de overkant van de straat. Op de Bloemendaalseweg nr. 6 woonde Anna van Daalen, haar vader was technisch hoofd opzichter bij het PEN, de provinciale elektriciteitsmaat schappij waarvan het hoofdkantoor in Bloemendaal geves tigd was. Frits en Anna trouwden in 1947 in de hervormde kerk op het Kerkplein. Mevrouw Anna Wittgrefe (78) vertelt: De zaak was elke dag tot zes uur open, ook tussen de mid dag. Alleen de zondag was een vrije dag. Dan ging het gezin wandelen in de natuur. Iedere maandag werden door Anna de etalages opnieuw ingericht. Maar maandag was ook was dag en dat was voor de huisvrouw heel hard werken, terwijl ook om zes uur het eten op tafel moest staan. Later ging de zaak tussen de middag dicht zodat zij dan alvast wat aan het huishouden kon doen, de kinderen eten geven en de poezen en kippen achter het huis verzorgen. Haar man ging dan op de fiets bestellingen rondbrengen. Nog weer later was er iedere morgen hulp van een dienst meisje en ging de zaak ook op woensdagmiddag dicht en kon er aan de boekhouding worden gewerkt. Schoonmoeder, die op haar 72ste overleed, woonde boven en moest op het laatst ook nog verpleegd worden. Gelukkig woonde oma Van Daalen tot 1970 aan de overkant en hielp zij altijd als het nodig was. Dochter Tineke en naderhand zoontje Frits stonden in de box in de serre achter de winkel, speelden tussen de stellingen in de winkel, en hielpen toen zij groter waren ook altijd mee. Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004 45

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 47