Overbeek Lindenheuvel Van de heer dr. Douwe Tj. Sieswerda, bewoner van het bui ten 'Overbeek' ontving de redactie de hiernavolgende infor matie, deels correctie van en deels aanvulling op hetgeen in het zomernummer van dit magazine met betrekking tot Lindenheuvel/Overbeek was te lezen. Aan hem het woord. "Graag complimenteer ik U en auteur Dr Van der Werff met het mooie artikel over Lindenheuvel en de families Burdet in het zomernummer. Mag ik een verduidelijking aanbren gen? Meteen in het begin wordt 'Lindenheuvel' tweemaal genoemd: eerst als huis van David Borski, waar de voorva der van Dr Van der Werff tuinbaas was, en daarna als huis van de Burdets. De lezer die niet beter weet, krijgt de indruk dat het om hetzelfde huis gaat. Wat, ondanks de historisch innige connectie, niet het geval is. David Borski's Lindenheuvel staat aan de Bloemendaalseweg en heet nu Overbeek, het Lindenheuvel van de Burdets stond honderd meter naar het Westen op het nog steeds zo genoemde landgoed, met ingang aan de Ter Hoffsteedeweg. David Borski's Lindenheuvel werd gebouwd in 1840/41 Het terrein omvatte wat nu Overbeek heet en het tegen woordige Lindenheuvel. David en zijn vrouw, Anna Insinger, bleven kinder loos. Na de dood van David in 1870, zestien jaren na het overlijden van zijn vrouw, werd het huis nog vijfentwintig jaar bewoond door Albertina Insinger, een nicht van mevrouw Borski, die het echtpaar lang had verzorgd: zowel David als zijn vrouw hadden een wan kele gezondheid. Na haar dood in 1 895 ontstond kennelijk een impasse. Davids familie, nu vertegenwoordigd door de familie Van der Vliet-Borski, heeft wel licht overwogen het huis door één van de kinderen te laten bewonen: er werd tenminste een vleugel aangebouwd, en er werd inwendig één en ander gemo derniseerd. Maar om redenen die nog eens goed zouden moeten worden onderzocht, werd ten slotte, in 1900, besloten een nieuw huis te bouwen voor het gezin van dochter Olga van der Vliet en haar man Adolphe Burdet, op hetzelfde terrein, maar meer naar het midden, op het duin. De naam 'Lindenheuvel' werd 'mee genomen', en het oude huis, met een gedeelte van de grond, kreeg de naam Overbeek; geen slechte keus, want het was, vóórdat de Borski's het kochten, de overplaats geweest van het landgoed De Beek, aan de andere kant van de Bloemendaalseweg. Overbeek werd sindsdien verhuurd. Velen hebben er als huurders gewoond, totdat het in 1952 verkocht werd aan de arts Dr H. Wamsteker. In 1974 ging het, gesplitst, over in handen van ons en onze toenmalige buren. Het teloorgaan van het nieuwe Lindenheuvel is een droevi ge zaak, en daarmee duid ik niet alleen op de meest recente geschiedenis, de plannen van de huidige eigenaar, project ontwikkelaar Prins. Daarover bericht U gelukkig regelmatig met gepaste kritiek. De brand in 1976, die gezien kan wor den als het beginpunt van deze ontwikkeling, is op zijn beurt het sluitstuk van de aftakeling die kort na het vertrek van René en Gracia Burdet en hun gezin naar Zwitserland in 1951 is begonnen. Was het verval onvermijdelijk? Het is in elk geval duidelijk dat de instanties die de beschikking over De buitenplaats 'Overbeek', eerder 'Lindenheuvel' genaamd, aan de Bloemendaalseweg. Foto: omstreeks 1900. Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004 47

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 49