Herhaling oproep Bloemendaal in oorlogstijd De Stichting Bloemendaal Initiatief werkt al hard aan de ten toonstelling over het dagelijks leven in de Tweede Wereld oorlog. De tentoonstelling zal vanaf 2 april tot en met 29 mei 2005 te zien zijn in De Zandwaaier, het bezoekerscen trum van Nationaal Park de Kennemerduinen aan de Zee weg in Overveen, en gaat gepaard met activiteiten zoals excursies, bezoeken aan de Eerebegraafplaats en ook met voorlichting aan schoolkinderen. Wie nog informatie, voorwerpen en/of foto's hieromtrent heeft en dit voor de tentoonstelling in bruikleen wil geven, neme contact op met dhr. R.W.F. Verrijk (L. Reaellaan 26- II, 2024 BG Haarlem, tel. 023-52 53 671 of 06-51394046, e-mail: r.w.f.verrijk@planet.nl.) of met dhr. W. Brummelhuis (tel. 023-52 76 446, e-mail: willem.brummelhuis@wanadoo.nl). 11 december Kerstconcert in Burgerzaal De Stichting Bloemendaal Initiatief organiseert op zaterdag 11 december 2004 een kerstconcert in de Burgerzaal van het Gemeentehuis in Overveen met medewerking van het Overveens Vocaal Ensemble. Zaal open vanaf 19.30 uur. Toegang 15,- p.p. De baten zijn bestemd voor de tentoonstelling over het leven van de Bloemendaalse burgers in de Tweede Wereld oorlog. Nader over de Wïnterlezïng De inleider Norbert Middelkoop is de samensteller van een dubbeltentoonstelling die tot en met 23 januari 2005 te zien is in het Amsterdams Historisch Museum en in de Philips vleug el van het Rijksmuseum onder de wervende titel: Het geschenk; de wereldberoemde schilderijenverzameling van Adriaan van der Hoop. Selfmade man. Miljonair. Liefhebber van renpaarden en exoti sche planten. Volksvertegenwoordiger. Thuis in de hoogste kringen. In Kennemerland beschouwen wij Adriaan van der Hoop (1778-1854) als een van 'onze' buitenplaatsbezitters. In 1818 kocht hij de hofstede Spaarnberg en liet deze door J.D. Zocher verbouwen tot een vermaarde buitenplaats met cen traal verwarmde plantenkassen waarin de meest bijzondere planten werden gekweekt. Spaarnberg werd in 1950 afge broken, maar onderdelen van het landgoed zijn nog herken baar, zoals het Zwitserse chalet De Uileboom aan de Wüste- laan. Aan zijn liefde voor paarden herinnert in Santpoort-Zuid nog de Harddraverslaan. Zijn dubbele grach tenpand Keizersgracht 444-446 herbergde een verzameling van ruim 250 schilderijen waaronder topstukken als Rem brandt's 'Joodse bruidje', Ruisdaels 'Molen bij Wijk bij Duurstede' en Vermeers 'Brieflezende vrouw'. Van der Hoop liet zijn collectie na aan de stad Amsterdam die in 1885 een deel in bruikleen gaf aan het Rijksmuseum. De schilderijen worden in de tentoonstellingen weer ge toond als onderdeel van de collectie Van der Hoop, bijeen gebracht door een typisch 19de-eeuwse verzamelaar. Historisch en kunsthistorisch gezien is dat een verrassende hernieuwde kennismaking. Adriaan van der Hoop, geportretteerd door Jan Adam Kruseman, 1835. Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004 49

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 53