De winkelstraat in noordelijke richting, met links hotel 'Welgelegen', daarna op de hoek met de Zomerzorgerlaan de slagerij van Kohier. Foto omstreeks 1917 (collectie Joan Patijn). gezondheidszorg en ambtelijk apparaat, maar zeker niet minder aan het winkelbedrijf. In die ontwikkeling staat met name de dorpsstraat centraal. Die straat was in een ver verleden de zandweg tussen Voorbuurt en Kerkbuurt in feite een onderdeel van een al eeuwenoude verbindingsweg in de duinstreek. De beperkte bebouwing bevorderde dat Bloemendaal een landelijk en Noten - Wim Post: Hartenlust - een historisch onderzoek naar de ontwikkeling van buitenplaats tot woon- en winkelcentrum in Bloemendaal. Schuyt Co, Haarlem 1988. - J.H. Verhoog: Onvoltooide Roem. De 'Bloemendaalsche straatweg', begin 1900 met rechts de 'nieuwe' winkelhuizen op de gronden van Hartenlust. Prentbriefkaart, collectie R. Rutte. 'groen' karakter had, want naast woningen en werkplaatsen met voor tuintjes lagen hier enkele uitgestrekte buitens met hun royaal aangelegde parken, van de weg gescheiden door hekwerk en veel hoogopgaand ge boomte. Pas in 1817 komt er een be strating. In 1 894 krijgt deze verbin ding de naam 'Bloemendaalseweg'. Tussen 1900 en 1908 verandert het straatbeeld: zowel ten westen als ten oosten van deze weg bouwt men tus sen de tegenwoordige Potgieterweg en de Rustenburgherweg op elkaar aansluitende woon/winkelpanden. Daarmee is de winkelstraat een feit. 6 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 8