Het prille begin Voorbuurt en Kerkbuurt Door Peter de Natris en Wim Post Het gedeelte van de Bloemendaalseweg tussen de Mollaan en de Potgieterweg heet sinds mensenheugenis 'de Voorbuurt'. De bebouwing voert terug tot omstreeks 1620. Deels waren het woonhuizen, deels woonhuizen met een opslag- of werkplaats. Hier hadden niet zozeer winkeliers hun nering, maar wel allerlei ambachtslieden zoals aan nemers, schoenmakers, schilders, loodgieters of kleermakers. Aan een aantal panden is inmiddels de status van rijksmonu ment toegekend. Eén ervan is Bloemoord dat ten oosten van de dorpsstraat ligt. Hier woonde vroeger de familie Rou- wens, eigenaren van een timmer- en aannemersbedrijf aan de overkant van de weg. Hun bekendheid, men realisere zich bijvoorbeeld dat een van hen geruime tijd burgemees ter van Bloemendaal was, weerspiegelt zich in de benaming 'haventje van Rouwens'. Dit was een aanleg- en losplaats voor schepen tegenover café 't Hemeltje. Tot hun bezit hoorde ook het pakhuis op de hoek van de Bloemendaal seweg met de dr. Dirk Bakkerlaan, dat wel als opslagruimte diende voor goederen die vanuit de Delft via een vaart wer den aangevoerd zoals bouwmateriaal voor Rouwens' bedrijf en bier voor 't Hemeltje. Het haventje is al lang gedempt; het houten pakhuis is er nog wel en huisvest tegenwoordig Bohema, een doe-het-zelfzaak. De Voorbuurt Tegenover dit haventje vestigde zich een beperkt aantal winkeliers. Het pand met 'de Trompetter' aan de gevel (nr. 112) heeft een lange historie. Al in 1645 was hier een broodbakkerij her haaldelijk wisselend van eigenaar tot in 1863 het bezit toeviel aan de familie Slot. Deze zou bijna een eeuw lang hier een bakkerswinkel drijven; behalve brood gingen hier ook de regionaal befaamde 'kruidnoten' over de toon bank. Later vestigde zich hier Reinier J. Rutte, in 1983 gevolgd door de druk werkwinkel van Trapman, en sinds kort door drukkerij de Inkspot. Enkele ande re ondernemingen vonden in deze rij een plek. Zo troffen we hier op nr. 110 de bloemenzaak van de dames Van der Werff en later de winkel van smederij A.S. van Riessen Zn. Op nr. 104 vestigde zich banketbak ker Soeteman, nadat C.L.A. Koot en nog eerder H. Snippe hem hierin voorgingen. Op nr. 98 huist thans 't Boeken- daaltje. Voorheen was dit de woning met achtergelegen schilderswerkplaats van Verlaat eerder de firma v.d. Zwaan, nog vroeger de firma Van Willigenburg. Op nr. 92, eerder als woonhuis in gebruik, vestigt De Twentsche Bank een filiaal. Later gaat dit over naar de ABN-Amro die het naastgelegen pand van lunchroom-pension 'Hartenlust' van de fam. Wempe (nr. 90) erbij trekt. Nadat het haventje buiten gebruik raakt, komt er ook aan de oostkant van de Bloemendaalseweg meer commerciële acti viteit. Bloemoord (nr. 125) heeft niet langer louter een woonbestemming. Meijer opent er zijn radiozaak, voorafge gaan door radio Sieswerda en nog verder terug door het Radio Technisch Bureau van L.P. Walbrecht. Na Meijer huist in het pand de stichting 'Welzijn Ouderen Bloemendaal' (WOB). In noordelijke richting gaande treffen we op nr. 123b de drogisterij/parfumerie van Haasbeek eerder 'Optipharma' van opticien/drogist G. Daams. Het naastgele gen pand (nr. 123a) uit 1926/1927 huisvest sinds 1998 Boekhandel Bloemendaal. Wim J. de Wit vermeldt dat er daarvoor eerst een filiaal was gevestigd van een Amster damse kantoorboekhandel die begin jaren dertig werd voortgezet en uitgebreid met een leesbibliotheek door de familie D. Gorter. Na de aankoop in 1938 door J.M. de Wit volgden bij herhaling verbouwingen, de laatste in 1988. In de sfeer van de petite histoire vermeldt hij dat men in de oorlogsjaren van WO-II lege inktflessen moest inleveren Voorbuurt, westzijde. V.r.n.l.: Hotel-Pension Hartenlust, De Twentsche Bank, een woonhuis en daarna een woonhuis met bedrijfsruimte van schildersbedrijf F. Verlaat (thans 't Boekendaaltje), en achteraan nog een deel van een woonhuis (foto zomer 1960). Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 4, winter 2004 7

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 9