Tussen Het Groen Kunst en de ijsvogel Door Loes de Vita Weet u nog hoe hoog de gemoederen opliepen toen hockeyclub Bloemendaal aankondigde twee kunstgrasvelden aan te willen leggen tegen de noordelijke bosrand van Caprera? Ook wij waren niet gelukkig met de uitbreiding nabij het stiltegebied en vreesden, met velen, dat het prachtige uit zicht vanaf de Brederodelaan op dit bijzondere landschap voorgoed zou veranderen. En eerlijk gezegd zijn wij nog steeds van mening dat de situatie onveranderd had moeten blijven. Maar het is nu eenmaal anders gelopen en dan kun je je blik beter op de toekomst richten en je bezighouden met de wijze waarop het nieuwe plan gestalte moet gaan krijgen. Als 'tegenprestatie' voor de aanleg van de kunstgrasvelden heeft de hockeyclub op zich genomen een natuurcompensa tieproject uit te voeren. Om tegelijkertijd hun eigen afwate ringsprobleem op te lossen, is er gekozen voor een nieuw sloten- en bekenstelsel dat uiteindelijk afwatert op het meertje van Caprera. Dat klinkt simpel maar ik kan u verze keren dat dat geenszins het geval is. Naast de visie van direct betrokken partijen lieten ook deskundigen van Stichting Duinbehoud, PWN, Landschap Noord-Holland e.a. hun licht schijnen op zowel de technische mogelijkheden voor de aanleg van het nieuwe bekenstelsel als ook op de meest natuurlijke wijze van invoeging in het bestaande landschap. U begrijpt het: zoveel mensen zoveel meningen. Gelukkig heeft het uitstekende coördinatiebeleid van de afdeling groenvoorziening van onze gemeente ertoe bijge dragen dat aangedragen kennis en belangen zijn meegeno men in een duidelijk plan van aanpak. En nu, in juni, kunt u zelf bekijken of één van uw meest favoriete landschappen binnen de gemeente, Caprera, u nog steeds zo bekoort als voorheen. De beek die zijn oorsprong vindt bij de nieuwe hockeyvel den (in noord-zuidrichting) meandert in west-oostrichting over het weiland. De oevers zijn bewust glooiend gehouden opdat het vee die niet te zeer vertrapt. Tevens zorgt die glooiing voor een geleidelijke overgang van droog naar nat hetgeen weer van invloed is op de flora, zoals holpijp en beekpunge, die ons in de toekomst moeten gaan verrassen. De meidoornhaag die werd aangeplant om de hekken van de kunstgrasvelden aan het zicht te onttrekken, zal metter tijd wellicht een plek worden waar kleine vogels zich veilig voelen. Ook de glanzende Marchigiana koeien, een ras dat reeds in de Middeleeuwen in het Italiaanse gebergte voor de ploeg werd gespannen, kunnen met hun kalveren weer vredig het weiland begrazen. Maar dit verhaal heeft nog een staartje en wel dat van de ijs vogel. Want binnen het natuurcompensatiebudget waarover de hockeyclub beschikte, bleek nog ruimte voor de sugges tie van Bloemendaler Gijs de Jong om een ijsvogelwand aan te leggen op de rand weiland/moeras. Dit gebeurt met be hulp van Landschap Noord-Holland dat geweldig werk doet met zijn Ijsvogel Projekt, waarvoor vrijwilligers als Dick van Galen, coördinator Zuid-Kennemerland, zich inzetten. Wie ooit een ijsvogel heeft gezien is onmiddellijk betoverd door dit behendige vissertje dat met zijn kobalt tot azuur blauwe verenkleed als een pijl het water induikt om er weer uit te komen, meestal met een klein visje in de snavel waar hij prompt korte metten mee maakt door het stevig op een boomtak te slaan. Helaas staat deze Europese ijsvogel (Alcedo atthis) op de Rode Lijst van bedreigde diersoorten. Veel steile beekwan- den zijn door kanalisering in de loop der tijd verdwenen en hiermee verloor de ijsvogel zijn ideale plek om te broeden. Bij het meertje van Caprera, waarvan de oever ook te laag is, is nu een aarden wal aangelegd om ijsvogelpaartjes een geschikte locatie te bieden voor het graven van een nesthol te. De methode blijkt succesvol. Eerder werden in de oever van het weiland in de vijver van Duin en Daal twee broed- wanden (steilwanden) aangelegd. Regelmatig wordt de ijsvogel gesignaleerd bij Brouwers kolk, Elswout, Brederode Park, de Ruïne van Brederode, Duin en Daal en het Halve Maantje. Willen wij in de toekomst van die bijzondere ijsvogel kun nen blijven genieten dan zullen wij de soort een handje moeten helpen. Dat het werkt, is inmiddels wel gebleken. Ijsvogelwand (uit: Landschap Noord-Holland, 2004). Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 2, zomer 2005 11

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 11