We jaagden hele dagen Herinneringen van jonkheer W. QuARL.ES VAN UfFORD DOOR JOAN JALINK In 1984 voerden wijlen de heren De Jong en De Waal Malefijt een opgenomen gesprek met jonkheer W. Quarles van Ufford (1900—1991). De bandopnamen vonden plaats in Villa Varenhof in Aerdenhout, waar 'jonkheer Willy' van 1925 tot aan zijn overlijden in 1991 heeft gewoond. extra brede doorgang vanwege dat achtspan dat daar moest worden ingespannen. Er moeten ook nog bronnen zijn op het terrein. Het klooster heeft het oude huis intact gelaten en het nieuwe stuk erbij, staat een beetje apart. Toen ik in 1925 met de jongste dochter trouwde, kreeg ieder van de vier kinderen Teding Berkhout een stuk toebe deeld van landgoed Boekenrode. Later hebben we ook het stuk overgenomen van mijn zwager Berkhout, die in Amerika woonde. Met in totaal acht hectaren grond moch ten we ons grootgrondbezitters noemen. Inmiddels is geheel Boekenrode verkocht en de familie overleden "Ik ben in 1925 getrouwd met de jongste dochter van de heer Teding van Berkhout, raadslid in Bloemendaal en daar na Hoogheemraad van Rijnland en dijkgraaf van de Haar lemmermeerpolder. Wij zijn samen in Bloemendaal gaan wonen, in Villa Varenhof die in 1924 is gebouwd, naar een ontwerp van architect De Maaker. Ik heb dit huis nooit meer verlaten, behalve in de Tweede Wereldoorlog, toen de Duitsers Varenhof vorderden en er een soort bureau van maakten. Wij woonden toen tijdelijk in de Merellaan, maar ik mocht wel mijn eigen tuin blijven onderhouden. En we hadden ook onze eigen meubels mee mogen nemen. Maar er hing hier wel een groot schilderij van Hitier! Iets voor de bevrijding mochten we ons huis weer betrekken. Teding van Berkhout en landgoed Boekenrode De familie Teding van Berkhout woonde op het landgoed Boekenrode, sinds 1923 klooster Alverna. Boekenrode liep tot aan de Zandvoortselaan, waar nu het station Heemstede/Aerdenhout is; toen was het nog een gewone overgang. Het zogehe ten bebouwde Boekenrodepark van nu was toen allemaal weiland. Mijn schoon moeder is er in 1918 gestorven, daarna heeft een tante nog een aantal jaren op het landgoed gewoond. Boekenrode was een mooie buitenplaats, vroeger in het bezit van Piet van Lennep. Wij hadden een jachtopzichter, ooit vinkenjongen op de vinkenbaan op Boekenrode, die nog wist dat Piet van Lennep met een achtspan blessen reed, en dat was in die tijd heel bijzonder. Dat wat nu de kapel is van klooster Alverna, is nog steeds een lang en breed gebouw, Z.K.H. Prins Bernhard met naast hem jonkheer 'Willy' Quarles van Ufford tijdens een jachtpartij omdat daar vroeger de stal zat met een (Uit boek: In gesprek met Prins Bernhard, Fred J. Lammers). De tak Berkhout/Van Lennep Mijn grootmoeder Quarles was een Berkhout en de groot moeder van de familie Van Lennep was ook een Berkhout. Zij waren nogal gelieerd met elkaar. Het duingebied van de familie Van Lennep was van een verre neef van de huidige familie Van Lennep, Hendrik uit Leyduin. Toen neef Hendrik voor de Eerste Wereldoorlog stierf, werd Leyduin verkocht aan de heer Van Tienhoven, die het duingebied in drieën heeft gesplitst: Koekoeksduin, Leyduin in het mid den en Vinkenduin. Toen zijn er huizen op gebouwd. Het huis op Leyduin is in 1914-1918 gebouwd door de archi tect De Maaker. Het huis op Vinkenduin is er tegelijk met mijn huis Varenhof gekomen, ook door architect De Maaker en meneer Koning heeft het landhuis op Koekoeksduin laten neerzetten. Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 2, zomer 2005 17

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 17