V1a Binnenduin Door Christine van Meer Verbaast het u de naam Jac. P. Thijsse te horen in een reclamespotje van NUON? Zo ja, dan is dit wellicht omdat u veronderstelt dat liefde voor de natuur een streven naar geldelijk profijt zich niet met elkaar verdragen? De auteur van de Verkade-albums deelde die veronderstelling niet. Reclame voor de natuur brengt meer dan geld op. Nabij het Bloemendaalse Bos, met onder meer de planten en vogeltuin Thijsse's Hof, ligt ook Binnenduin op nr. 3 van de naar Dr. Jac. P. Thijsse genoemde laan. Het pand behoort tot een groep kleine villa's die omstreeks 1900 werden gebouwd in het noordwestelijk deel van Het Bloemendaalsche Park, het oudste villapark van Zuid- Kennemerland, vanaf 1883 aangelegd. Dit huis is in 1896 ontworpen door de architecten Roog en Van den Ban voor J.B.H.Baro. Van deze villa's verkeert Binnenduin in de meest oorspron kelijke staat. Gebouwd in schilderachtige bouwstijl, met rus tieke kenmerken, zoals overstekende kappen, houten ver sierde onderdelen. De witgepleisterde baksteenmuren worden onderbroken door rood gekleurde horizontale ban den en onder de dakrand ziet men uitgespaarde patronen, eveneens rood geverfd. Als representatief voorbeeld van een klein villatype uit het einde van de 19de eeuw, met een gave hoofdvorm, een zorgvuldige detaillering en met het toegepaste materiaal en de ligging in een villapark dat qua structuur en aanleg gaaf bewaard is gebleven, heeft het de status van provinciaal mo nument verkregen. Ook het originele tuinhek valt onder pro vinciale bescherming. Een deel ervan, met de naam Binnen duin, is thans in gebruik; het andere deel wacht op reparatie. Het gezin Thijsse verhuist eind 1902 van Amsterdam naar Bloemendaal waar men aanvankelijk huist op een bovenwo ning aan de Bloemendaalseweg. Na twee jaar huurt hij aan de Parallelweg de villa Josephina - door hem onmiddellijk tot Binnenduin herdoopt. In 1907 koopt hij Binnenduin. Hij zal hier tot 1945 in wonen. Voor zijn zorgelijke, zo niet zwaartillende echtgenote Helena, is dit 'zilveren' dak een grotere bron van zorg dan voor hem. Hij echter verklaart dat hij 'het wel bij elkaar zal schrijven'. En daarmee toont Jac. P. Thijsse zijn onvermoei bare werklust en optimisme. Wel vaker reageert hij laco niek, zoals bijvoorbeeld de keer dat haar schoenen uit de schuur zijn gestolen. Hij beperkt zich dan tot de opmerking: 'We mogen blij zijn dat het geen fiets is.' Gelukkig is de Helena Thijsse, in tegenstelling tot haar koopzieke man, heel zuinig en praktisch; kapotte meubels repareert ze, japonnen en capes naait ze zelf. Over het huiselijk gezinsleven merkt zijn schoondochter, mevrouw A. Thijsse-van Niftrik, op: 'Tegen elkaar waren ze altijd schattig, helemaal in vrede hoor. Zij noemde hem Vaas, van vader, en hij noemde haar Schijn. Dat klonk niet zo aardig, maar ik wist dat het van Zonneschijn kwam.' Vanuit Binnenduin klinken vaak kwartetten, gespeeld door het echtpaar Thijsse en hun twee zoons. Het plezier in het muziek maken staat voorop, want als Jac. P. het tempo van een reeks snelle noten niet bijhoudt, zingt hij tututututu om daar na weer vrolijk door te gaan. (Haarlems Dag blad 3 juni 1995) Wonen in Bloemendaal biedt een goede uit gangspositie voor de verdere carrière van de getalenteerde onderwijzer uit Amsterdam. Maar volgens zijn vrouw profiteert ook Bloemendaal van zijn aanwezigheid in het dorp, 'doordat hij vooral de rijke menschen leert gelukkig te leven zonder bals en partijen en al den omslag, waar mee de rijken hun leven inrichten'. Biimenduin, waarschijnlijk ten tijde van de familie Pelt. (foto Jac. P. Thijsse, 'Het intieme leven der vogels'). Het zijkamertje, links van de voordeur, is zijn studeerkamer. Deze biedt hem uitzicht op zijn tuin, een oerwoud van sneeuwbessen, waar 22 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 2, zomer 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 22