ONBEKOMMERD. leeuweriken en fazanten te bestuderen zijn. Het staat er vol met boeken. Thijsse zit er vaak te lezen en schrijft er artike len en brieven - soms wel twintig brieven per dag. Na zijn verhuizing blijft hij als leraar verbonden aan de gemeentelijke kweekschool in Amsterdam, waar hij in 1902 werd aangesteld. In 1921 volgt zijn benoeming aan het toen juist opgerichte Kennemer Lyceum. Na zijn pen sionering in 1930 blijft hij nog wel curator bij deze oplei ding. Zijn functies in het onderwijs heeft hij altijd gecombineerd met activiteiten die gericht zijn op het wekken van belang stelling voor de natuur en voor de bescherming ervan. Hij richt organisaties op, schrijft artikelen en boeken, houdt lezingen teveel om op te noemen. Als hij ouder wordt laat hij voor vergaderingen en bespre kingen de anderen bij zich komen. Voor de reizigers een plezierige ervaring want zij worden gastvrij ontvangen en horen hem enthousiast vertellen over de dieren in zijn tuin of in zijn Hof. Na de dood van zijn vrouw Heieen in 1938 blijft hij in Binnenduin zelfstandig wonen, zij het wel dankzij de toe gewijde zorg van Lily Burdet, dochter van buurman, vriend en groot vogelkundige Alphonse Burdet van Lindenheuvel. In de oorlogsjaren vonden ook allerlei Duitse bezetters de weg naar Binnenduin. Gedeelde liefde voor natuur, land schap en de Duitse cultuur gaf Thijsse kennelijk altijd het gevoel met goede mensen te maken te hebben. Zelfs dan overheerst bij Thijsse een positieve kijk op de toekomst. De voortdurende dreiging van evacuatie benauwt hem. Op 19 september 1944 is het zover. Men vordert zijn Binnen duin en hij moet het verlaten. Hij verhuist naar de Militairen- weg. Het grootste deel van zijn boeken en correspondentie laat hij achter. Zijn bibliotheek wordt later op Lindenheuvel ondergebracht. Dr. Jac.P.Thijsse sterft op 8 januari 1945, ongeduldig wachtend op de bevrijding. Vanwege zijn verdiensten voor wetenschap en onderwijs werd hem in 1922 een eredoctoraat aan de Universiteit van Amsterdam verleend. In 1925, bij zijn zestigste verjaardag, biedt de gemeente Bloemendaal de naar hem genoemde natuurtuin. Na zijn overlijden wordt de uit 1913 stammende Parallelweg als eerbetoon aan hem herdoopt in Dr. jac. P. Thijsselaan. Vanaf de bevrijding bewonen meerdere families met elkaar Binnenduin, aanvankelijk in een boven- en benedenwoning gesplitst. Tussen 1949 en 1954 woont de familie Wiersma beneden. Jaap, de kleinzoon van Thijsse, woont met zijn vrouw Elly boven. Daar worden twee achterkleinkinderen van Thijsse geboren. Als hij benoemd wordt tot hoogleraar verhuizen de Thijsse's naar Delft en de bovenwoning wordt Het echtpaar Thijsse (foto: 'Jac. P. Thijsse, een biografie', S. Dijkhuizen, 2005). dan betrokken door de heer en mevrouw Leenis. In 1955 huurt de familie Pelt eerst de benedenwo ning van Binnenduin van de familie Thijsse, in 1968 het hele huis, om tenslotte in 1970 de trotse eigenaar te worden van deze heerlijkheid. Gedurende 45 jaar zal Binnenduin aan het gezin Pelt onderdak bieden. Als in 1999 een school vriend van een van de kinderen Pelt belangstel ling voor Binnenduin blijkt te hebben is de koop snel gesloten en kan in 2000 de familie A.O. Meyer deze villa trots betrekken. Onbekommerd, zoals het ex-libris van Thijsse luidt, speelt hun zoontje er tegenwoordig in de tuin.^ Bronnen - 'Jac.P. Thijsse, een biografie', Sietzo Dijkhuizen: - 'Het intieme leven der vogels', jac. P. Thijsse. Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 2, zomer 2005 23

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 23