Opmerkelijk voorbeeld van wederopbouwarchïtectuur Flatgebouw Hartelust vijftig jaar oud Door Erik Lips Vijftig jaar geleden, om precies te zijn in het voorjaar van 1955, betrokken de eerste bewoners de appartementen van het oudste flatge bouw in Bloemendaal, Hartelust. Dit markante gebouw, dat be schouwd kan worden als een interessant voorbeeld van wederopbouwar chitectuur, is ontworpen door Karei Aanstoot, architect te Overveen. Samen met enkele andere regionale architecten is Karei Aanstoot (1905-1975) verantwoordelijk voor de nodige wederopbouwarchitectuur binnen de gemeentegrenzen, zowel in de particuliere als corporatieve sfeer. Na een periode van verguizing staat deze architectuur momenteel meer en meer in de belangstelling. Dat is ook nodig. Deze gebouwen zijn inmiddels toe aan omvangrijke renovaties, waardoor het gevaar bestaat dat veel kenmerken de aspecten ongedocumenteerd verdwijnen. De externe renovatie van het flatgebouw Hartelust van enkele jaren geleden is gelukkig zeer terughoudend uitgevoerd, waar door de oorspronkelijke belijning en markante dakopbouw behouden zijn gebleven. Flat Hartelust toen en nu. De wederopbouw Zoals tal van gemeenten kende ook Bloemendaal na de Tweede Wereldoorlog een omvangrijke woningnood. Gedurende de oorlog had de bouw stil gelegen, terwijl er om verschillende redenen een grotere vraag naar woningen was ontstaan. Niet alleen wachtten veel jongere Bloemen dalers op een huis, ook moest aan een groot aantal uit Nederlands-Indië gerepatrieerden en uit Velsen geëvacueer- den onderdak worden geboden. In dit licht is het begrijpe lijk dat ook in de gemeente Bloemendaal het meergezins- huis in diverse vormen zijn intrede deed. De duplexwoning bijvoorbeeld leek een goede - als tijdelijk bedoelde oplos sing. Een duplexwoning is een dubbel bewoond woonhuis dat, wanneer de woningnood tot het verleden zou behoren, eenvoudig tot een eengezinswoning kan worden omge vormd. Woningbouwvereniging Bloemendaal-Noord liet er enige tientallen bouwen, onder andere aan de Donkerelaan. Enige jaren later, in 1956, liet Bloemendaal-Noord even eens aan de Donkerelaan veertien flatwoningen van de hand van Van Asdonk verrijzen. Deze in twee bouwlagen uitge voerde flats buitten de mogelijkheden van de etagebouw uiteraard niet ten volle uit. Daarbij moeten we bedenken dat hoogbouw in de gemeente Bloemendaal in de vroege jaren vijftig geenszins een vanzelfsprekendheid was. Maar het gemeentebestuur zat in een lastig parket: enerzijds wilde zij het groene, landelijke karakter van de ge meente behouden, anderzijds kon de woning nood natuurlijk niet worden opgelost door de bouw van enkele villaatjes. Bovendien was bouwgrond een nijpend probleem. Burgemeester Den Tex somberde in 1950:'Als ik honderd woningen kon bouwen dan zou ik geen terreinen kunnen aanwijzen'. Dit moet de weg hebben geëffend voor het ontwerp voor aanvankelijk vierentwintig flatwonin gen van Karei Aanstoot, dat in 1953 bij de gemeente werd ingediend door de Heem- steedse aannemer Thunnissen. Het terrein waarop de flat zou moeten verrij zen was gelegen aan de Bloemendaalseweg op de hoek met de Vijverweg. Het terrein was niet eerder bebouwd geweest. Een luchtfoto 24 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 2, zomer 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 24