Daalseweg 5 7 van H.W. van Kempen (uit 1953) en de villa Potgieterweg 8 van een onbekende architect (mogelijk eveneens van Kempen uit dezelfde tijd. Ook de flatwoningen uit deze periode moeten met de nodi ge egards worden behandeld. Binnen de gemeente bestaan enkele onberispelijk geconserveerde complexen die het ver dienen in de gaten gehouden te worden. Ik denk dan naast flatgebouw Hartelust aan flatgebouw Kweekduin aan de Bloemendaalseweg in Overveen en de interessante flatwo ningen aan de Dompvloedslaan hoek Willem de Zwijgerlaan met de opmerkelijke 'chalet'-flats op de hoogste verdieping. Renovaties met kunststofkozijnen of Trespa-beplating zou den het ranke effect van dergelijke woningen direct teniet doen. Op die wijze verloren de flatwoningen van drie ande re blokken aan de Dompvloedslaan veel van hun aantrekke lijkheid. Als buurt verdient ook het al genoemde complex duplexwoningen en kleine flatwoningen rondom de Donkerelaan uit de vroege jaren vijftig aandacht. Ook hier is sprake van een zuiver voorbeeld van architectuur uit de wederopbouw. Aandacht voor de naoorlogse architectuur is nog geen gemeengoed. Met deze studie naar de geschiedenis en de architectonische kenmerken van flatgebouw Hartelust hoop ik tot de groei van die belangstelling te hebben bijgedra gen. Erik Lips is historicus en kunsthistoricus en tevens bewoner van Flat Hartelust. Hij bereidt een artikel voor over het Bloemendaalse werk van architect H.W. van Kempen Bronnen Documentatie uit diverse archieven - Duiker, J.: Hoogbouw. 1930 (herdrukt 1981) - Freijser, V. (e.a.): Hoog Haags. 1991 - Henselmans, Landhuizen en bungalows, (ca 1954) - Keesom J; Uit de huizen blijft het licht stralen. 1997 - Kuipers, M.: Toonbeelden van de wederopbouw. 2002 - Post, W.: Bouwen aan Bloemendaal. 1997 - Rebel, B.: Het Nieuwe Bouwen. Het functionalisme in Nederland 1918- 1945. 1983 T- ellinga, J.: De Grote Verbouwing. 2004 Foto's zijn afkomstig uit de privé-collectie van Erik Lips of van de hand van Peter de Natris Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 2, zomer 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 29