eac tie-oproep-mededeling-reactie-oproep-mededeling-reac rie-oproep- aanwezig. Mij parkeerde ze dan in mijn kleuterjaren vaak met mijn speeltjes in de box buiten voor de zaak. Belangstelling kreeg ik nogal eens van klanten die voor schoenreparaties kwamen en ook wel bood de drukte rond de kerk de nodige afleiding. Met al die koetsen op het ter rein voor de winkel was het bij trouwerijen en begrafenis sen een drukte van belang. In 1944 moest de zaak worden geëvacueerd naar het Zusterhuis naast de r.k.kerk in Overveen met al die machines en materialen een hele onderneming. Na de oorlog kwam ik zelf ook in het bedrijf. Ik kreeg daar de eerste tijd kleine klusjes en volgde de schoenmakersop leiding. Nadien, rond 19SS, deed ik mee aan diverse tentoonstellingen - met succes gezien de nationale en internationale prijzen die ik er wist te behalen. In de jaren vijftig was het gebruikelijk dat we in Bloemendaal en wijde omgeving de klant service aan huis boden. Op maandag haalden we bij hen thuis schoenen op en later in de week bezorgden we ze weer netjes terug. De rekeningen kwamen pas een week later - de hele administratie moest immers in het weekend plaatsvinden, als de zaak gesloten was. Dit halen en brengen was gratis. Aanvankelijk gebeur de het met de transportfiets, later met de auto. Midden jaren zeventig kwam aan de Bloemendaalseweg een woonhuis te koop (nr. 36). Mijn vader adviseerde mij het te kopen met het oog op de toekomst. Het was echter nog bewoond en pas na enige jaren kon er iets aan worden verbouwd. Inmiddels was mijn jongste broer Joost ook in de zaak opgenomen. Samen zetten we onze schouders eronder om er een mooi winkelpand van te maken, gecombineerd met een grote werkruimte in de achtertuin. De strenge 'schoon heidscommissie' veroorzaakte wel dat deze verbouwing geruime tijd in beslag nam voordat mijn vader, als oprich ter, samen met zijn vrouw de opening kon verrichten. Moeder trok zich nadien geheel terug en vanaf dat moment stak mijn vrouw veel tijd in de zaak. Ze richtte de etalages heel fraai in en ze verzorgde vrijwel geheel de inkoop van lederwaren en beenbekleding. In 1979 besloot ik om diverse redenen me uit de zaak terug te trekken. Wij begonnen in Amsterdam een eigen schoen reparatiebedrijf in de toen zeer roerige Staatsliedenbuurt. We leerden er snel te aarden en ons thuis te voelen. Te bele ven was er altijd wel iets. De winkel in Bloemendaal onderging later nog verscheidene veranderingen, zoals de verhuizing van de zaak naar het pand Bloemendaalseweg nr. 32. Na het overlijden van mijn broer Joost in 1998, werden de activiteiten hier beëindigd. Buiten Bloemendaal treft men echter nog steeds Freijsers aan. Zowel in Santpoort-Noord als in Heemstede is de zoon van Frans, mijn andere broer, nog in het schoenenvak actief. De inpandige werkplaats achter in de nieuwe winkel, Bloemendaalseweg 36. De melkwagen van Rutte met Guus Freijser (4 jr) en Frans Freijser (Ijr). Hoek Zomerzorgerlaan/Koepellaan, 1935. (part.coll.). 1 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 2, zomer 2005 31

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 31