reactie-oproep-mededeling-reactie-oproep-mededeling-reactie-oproep- Dr. Jac. P. Thijsse 1865-1945 Honderdveertig jaar geleden werd Jacobus Pieter Thijsse geboren, zestig jaar geleden overleed hij. Zo'n tachtig jaar geleden kwam Thijsse's Hof tot stand, het kleine natuur- parkje achter het Pannekoekenhuisje in het Bloemendaalse Bos. Dergelijke data zouden aanleiding hebben kunnen geven tot met enige luister bijgezette jubileumvieringen, toch? Wel verscheen recentelijk 'Jac. P. Thijsse, een biogra fie' met als ondertitel 'Natuurbeschermer, Flaneur en auteur van Verkade-albums'. Zijn biograaf Sietzo Dijkhuizen schetst, zo vermeldt de achterflap, Thijsse's leven, zijn rol als popularisator van natuurhistorische kennis en zijn bete kenis als onderwijzer en leraar. Dat hij toen het hem voor de wind begon te gaan zich in Bloemendaal vestigde en ook dat hij zich voor leerlingen van het Kennemer als een zeer gewaardeerd en inspirerend docent bleek te ontpoppen, zou op zich al een begrijpelijke aanleiding zijn om kennis te nemen van de inhoud van dit boek. Uitgeverij De Arbei derspers, prijs €19,95. Oscar M endlik en zijn zeeportretten tijdschrift 1, Lente 2005 In de vijftiger jaren kwam de bekende kunstschilder Oscar Mendlik wel eens aan bij het politie-posthuis op de Schulp weg in Aerdenhout. Soms belde hij op. Hij reisde veel en vroeg dan om wat toezicht op zijn huis omdat zijn huis houdster Willemien doodsbang was om alleen in dat grote huis achter te blijven. De heer Mendlik was een vriendelijk man. Hij was niet groot, liep altijd kaarsrecht en droeg meestal een zwart kos tuum en een alpinopetje. Ik zag hem nog wel eens heel voorzichtig de drukke Zandvoorterweg oversteken, vanaf zijn huis aan de Van Lennepweg naar de overkant, de Eiken laan in, op weg naar het postkantoor aan de Aerdenhouts- duinweg. De Eikenlaan is inmiddels omgedoopt tot Oscar Mendliklaan. Na het overlijden van de heer Mendlik heb ik zijn dochter nog wat geholpen met opruimen in het huis van haar vader. Veel ging er naar de veiling maar ook verdween er nogal wat in een laadbak met bestemming vuilnisbelt Zeeweg. Met goedvinden van de dochter heb ik nog het een en ander uit die laadbak gevist.Zo redde ik het gipsmodel van een door mevrouw Julie Mendlik-Mijnssen geboetseerd jon genskopje en een door haar gesigneerde aquarel 'rode tul pen in vaas'. Van de heer Mendlik vond ik een gesigneerd olieverfschilderijtje op karton 'rode en witte tulpen in vaas', een stilleven 'koperen pot met eikenblad op wit kleed', een naaktje (waarschijnlijk een schets in olieverf voor een groot doek) en een zeegezicht van 90 x 60 cm (helaas met cra- quelé omdat het opgerold op zolder had gelegen) Van de zolder kwamen stapeltjes Hongaarse tijdschriften, keurig bijeengehouden met lintjes en dozen vol gebruikte enveloppen met buitenlandse postzegels erop. Later hebben liefhebbers op de vuilnisbelt die postzegels nog verzameld. Als aandenken aan haar vader kreeg ik van de dochter een door haar vader gesigneerde aquarel 'opspattende golf. Ik kijk er nog elke dag naar! N. Bersee, Schagen. Sietzo Dijkhuizen JAC. P. THIJSSE FLANEUR EN AUTEUR VAN VERKADE-ALBUMS 32 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 2, zomer 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 32