IVIet Van Loon naar Buiten Door Joan Patijn Buitenplaatsen speelden bij de familie Van Loon, zoals bij alle voorna me families in Nederland, een belangrijke rol. Van mei tot september verruilde men de woonhuizen in de stad voor de buitenplaats. Willem van Loon, telg uit een van oorsprong Brabantse familie, was in 1602 een van de mede oprichters van de VOC. Vanuit Rotterdam waaierde de familie uit naar Haarlem, Leiden en Den Haag en natuurlijk naar Amsterdam. ook de families Backer en Van Loon beschreven. Tevens besteedt Post aandacht aan de twee vrolijke schilderijen van Jan Kamphuysen, die het genoeglijke familieleven van Jan en Maria van Loon-Backer op hun buiten Hartenlust in 1 795 heeft vastgelegd. Deze schilderijen werden in 1953 bij Mak van Waay geveild. Gelukkig heeft het Amsterdams Historisch Museum ze toen kunnen kopen. Dat beide schil derijen nu als langdurig bruikleen in Museum Van Loon te bewonderen zijn, was aanleiding voor de zomertentoonstel- ling 'Hartenlust Met Van Loon naar buiten' tot 26 september 2005 in Museum van Loon in Amsterdam. Zoon Hans Van Loon (1577-1658) was een van de belang rijkste kooplieden van de stad Amsterdam. Zijn familie be woonde steeds meer grachtenhuizen van aanzien en kwam door aankoop, huwelijk en vererving al snel in het bezit van de nodige buitenplaatsen in de buurt van Lisse en Hillegom. In de 1 8 de eeuw bezat de familie Van Loon buitens aan de Amstel en aan de Vecht en kwam zij ook in Bloemendaal te wonen. Eerst op de 60 hectare grote buitenplaats Leyduin aan de trekvaart van Haarlem naar Leiden en daarna op Hartenlust in 'De Buurt van Bloemendaal'. Hoewel zij wel investeerden in statige familieportretten hebben de Van Loons helaas weinig afbeeldingen van hun eerste buiten plaatsen nagelaten. Wij weten dan ook niet hoe Leyduin er in de 18 de eeuw heeft uitgezien toen het bewoond werd door het echtpaar Van Loon-Backer. Hun zoon Jan trouwde in 1775 overigens ook met een meisje Backer. Maria Backer erfde in 1779 het buiten Har tenlust van haar vader Henrick Backer. Deze vermogende Amster damse regent had Har tenlust in 1767 gekocht om er met zijn vrouw en vier kinderen de zomers door te brengen. Aan de geschiedenis van Hartenlust heeft de Bloe- mendaalse auteur Wim Interieur Hartenlust Conservator Tonko Grever citeert over Hartenlust o.m. de veilingcatalogus van 1 767, toen Henrick Backer de buiten plaats verwierf. "De veilingcatalogus geeft een goede be schrijving van het huis. Zo was de hal voorzien van een wit marmeren vloer, de belangrijke vertrekken waren voorzien van lambrizeringen en de hoofdslaapkamer was bespannen met goudleer. Op de verdieping bevonden zich vijf slaapka mers, twee dienstbodenkamertjes, twee kleerzolders, een turfzolder en een vliering. Voor 1767 had het buiten naast de bestaande baroktuin een slingerbos gekregen. Ten be hoeve van de tuin had de vader van Maria Backer op de oyer efe tf/oo/e.TCom met ^i/ne terrassen naeA Ziet tSjparérz, tJtZ/i/o' te JC/ee/ e/i de- <fü?dt JdherZem. di/e die ebrand ZBajs/v? a vee se,? dér rassen yen? /e d&aame./cn. 'tfti/son de C/eyes et Az ?'/ZZe d'Jihr/em 8z. Post in 1988 een tijk Vergezicht vanaf de grote kom en de terrassen van Hartenlust, in barokstijl aangelegd door Adriaan Speelman voor de geïllustreerd boek ge- toenmalige eigenaar Jan Jeronimus Boreel (1684-1738). Hij kocht Hartenlust in 1722. Gravure uit Het Zegepralent wijd; daarin worden Kennemerlant, Andries en Hendrik de Leth, Amsterdam, 1730. Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 2, zomer 2005 5

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 5