Naar buiten met Louise van Loon Een van de meest tot de verbeelding sprekende leden van de familie Van Loon is misschien wel de steenrijke Louise Catharina Antoinette van Loon-Borski (1832-1893) geweest. Met haar man, de bankier jhr. Hendrik Maurits Jacobus van Loon (1831-1902) bewoonde zij Heren gracht 502, nu de ambtswoning van de burgemeester van Amsterdam. Het huidige Museum Van Loon aan de Keizersgracht 672 werd door hen in 1884 cadeau gedaan aan hun zoon Willem Hendrik ter gelegen heid van zijn huwelijk met Thora Nanna Egidius. In Museum Van Loon zijn vanwege deze familierela tie nog vele herinneringen aan de familie Borski bewaard gebleven. Toen Willem Borski II, de bezitter van de Overveense buitenplaats Elswout, in 1881 op hoge leeftijd overleed, konden zijn drie kinderen over nog ruimere financiële midde len beschikken. In Overveen gaf Johanna Jacoba van der Vliet-Borski de architect Muysken opdracht een nieuw huis op het buiten Duinlust te bouwen. Haar broer Willem Borski III liet het oude familiebuiten Elswout afbreken en nam ook Muysken in de arm om iets geheel Louise Van Loon-Borski (1832-1893), geschilderd door Alexandre Cabanel in 1887. Haar japon is in nieuws neer te zetten. Zoals bekend Museum Van Loon bewaard gebleven. werd het grote Huis van Elswout door de dood van Willem Borski III veiling tevens een groot aantal tuinattributen en beelden in 1 884 nooit afgebouwd maar wordt het nu in 2005 naar verworven. De sloten achter de tuin werden volop gebruikt, de oorspronkelijke ideeën gerestaureerd door het architec- zoals te zien is op het schilderij van Jan Kamphuysen uit tenbureau Prins en Ken tie uit Amsterdam. 1795. Na de dood van zijn vrouw verkoopt Jan van Loon in 1 802 de buitenplaats, echter zonder de bijbehorende heren- Heidepark wordt Hydepark bank in de kerk van Bloemendaal; die schenkt hij aan de De ambities van Louise en Hendrik van Loon gingen verder kerk.". dan het Overveense, vooral toen bleek dat Louise in 1884 De Van Loons volgden de Backers in 1818 ook weer op als samen met haar zuster erfgenaam werd van het hele bezit eigenaren van de buitenplaats Schaep en Burgh in 's-Grave- van de kinderloze Willem Borski III. land, die tot 1880 in de familie blijft. Schaep en Burg is nu Tonko Grever schrijft: "De apotheose van het buitenleven het hoofdkantoor van de Vereniging Natuurmonumenten. 6 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 2, zomer 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 6