van de Vail Loons en het mag wel gezegd worden: van geheel Nederland, werd bereikt met de aanleg van het spec taculaire Hydepark (1885-1888) in Doorn voor het echt paar van Loon-Borski. Voor Europese en Belgische begrip pen was dit weliswaar een veel voorkomend chateau, doch volstrekt on-Nederlands in schaal en uitvoering. Het land goed was onderdeel van de Stichtse Lustwarande, een 30 kilo meter lang lint van buitenplaatsen tussen Utrecht en Rhenen. Hydepark werd met haar rijke Parijse salons en een op Engelse wijze ingerichte huishouding in een paleisachti ge villa, haar bontgebloemde wandeltuinen en uitgestrekte jachtgronden het nee plus ultra van het zomerse buitenleven op stand. Daarbij waren de eigen elektriciteitscentrale, waterzuiveringsinstallatie, waterleiding en telefoonaanslui ting een ultramodern staaltje van techniek te noemen. Kan in de organisatie van het landgoed nog de hand van jhr. Hendrik van Loon, lid van het Landbouwgenootschap en fervent jager, bespeurd worden, het huis Hydepark was vooral de wens van Louise Borski en vooral voor haar bestemd. Tijdens het winterseizoen bewoonde zij haar villa Beaulieu te Cannes en maakte aldaar actief deel uit van de internationale beau monde. Hydepark werd op een moment gebouwd dat voor drie van haar vijf kinderen nog een geschikte huwelijkspartner werd gezocht in nationale en internationale kringen. In het tweede jaar na de voltooiing van Hydepark werden de verlovings- en huwelijksfeesten gevierd van zowel dochter Ada met Joan baron van Zuijlen van Nijevelt en zoon Ernest met Cornelie baronesse Schimmelpenninck van der Oye. De oude traditie van de buitenplaats als huwelijkssymbool was nog springlevend. De tijd van de grote buitens liep echter ten einde. Dit groot se leven, verdeeld tussen stadresidentie en buitenhuis, werd na 1900 door de nieuwe generatie al als ouderwets bestem peld. De aanzienlijke families gingen permanent en infor meel buiten leven met een steeds kleinere huishouding Het buitenideaal en landschapsbeleving waren wel veran derd en aan de eeuwenoude traditie het jaar op te delen in een winterseizoen in de stad en de zomer op het land was een einde gekomen." Bronnen - Tonko Grever en Inger Groeneveld, 'Hartenlust Met van Loon naar buiten'; - tijdschrift 'de Woonstede door de eeuwen heen' Iste kwartaal 2005; - Wim Post, 'Hartenlust'. Woensdag 20 juli Zomerexcursie naar Museum Van Loon te Amsterdam Het Amsterdamse regentengeslacht Van Loon en drie eeuwen buitenplaatsencultuur, waaronder de bewoning van Leij- duin en Hartenlust, wordt tot 26 september in beeld gebracht op de tentoonstelling Hartenlust Met Van Loon naar buiten. Plaats van handeling het prachtige grachtenhuis Museum Van Loon aan de Keizersgracht 672 in Amsterdam. De zomerten- toonstelling over de buitenplaatsen van de familie Van Loon 1600-1900 vindt plaats in het Jaar van het Kasteel naar aan leiding van het langdurige bruikleen van twee schilderijen van de Bloemendaalse buitenplaats Hartenlust, geschilderd door Jan Kamphuysen in 1 795. Dankzij de belangrijke collectie familieportretten en andere herinneringen brengt deze tentoonstelling vooral ook de persoon van de buitenplaatsbezitters, hun familieleven en hun onderlinge betrekkingen in het Amsterdamse tot uitdrukking. Stichting Ons Bloemendaal organiseert voor haar donateurs een exclusieve excursie waarbij u de gast bent van de samen steller van de tentoonstelling, conservator Tonko Grever. Programma 14.00 uur ontvangst met koffie en thee in het souterrain, bij mooi weer in de tuin. 14.30 uur introductie door conservator Tonko Grever, aansluitend een rondleiding door het huis. Kosten 6 euro p.p. bij aankomst te voldoen. Met museumjaarkaart betaalt u 3 euro p.p. NB: er is in het museum geen lift. Geeft u zich zo spoedig mogelijk op met naam en telefoonnummer bij onze secretaris Joan Patijn (023—5270190 of 06- 27072966) eventueel voicemail inspreken. De deelname is beperkt tot 20 personen. Bij grotere belangstelling kan een tweede bezoek in september worden overwogen. Wij raden u aan met het openbaar vervoer te reizen en vanaf CS Amsterdam met tramlijn 1 6, 24, 25, halte Keizersgracht. De dichtstbijzijnde parkeergarage is onder de Stopera. Museum Van Loon, Keizersgracht 672 te Amsterdam, is open van vrijdag t/m maandag van 11.00 tot 1 7.00 uur. In de maanden juli en augustus 2005 bij uitzondering de gehele week geopend. Info: 020-6245255; www.museumvanloon.nl en info@museumvanloon.nl Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 2, zomer 2005 7

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 7