De verborgen schatten van Middenduin Door Marijke Dirkson, boswachter Staatsbosbeheer Vanaf ingang de Zanderij, aan de achterkant van duincentrum de Zandwaaier, kijkt u uit over de voormalige zanderij van Middenduin. De vallei is nu fris en groen en als u geluk heeft ziet u er een ree gra zen. Voor iedereen is straits het zachte geel van de ratelaar te zien en in augustus het witte bloempje van de parnassia. Deze plek was eens onderdeel van de landbouwassociatie Middenduin, een ontginning in de tijd van de Bataafse re publiek. De mens heeft altijd een belangrijke rol in Midden duin gehad, als zandafgraver, als bollen teler en nu komt u er om te genieten, voor een wandeling of om er te sporten. Staatsbosbeheer beheert Middenduin. Voor mij als boswachter is Middenduin een mooie en rijke werkplek met een eeuwenoude cul tuurhistorie en heel diverse natuur. Duinontginning De politiek en de eco nomische veranderin gen aan het eind van de 18 de eeuw zorgden ervoor dat onze woeste duingebieden veranderden in ondernemingen. In de Franse tijd wilde men 'onontgonnen schatten aan het vaderlands welzijn ten nutte maken en op economisch gebied buiten de in de tijd van de republiek zo plat getreden paden gaan'. Op 17 november 1795 werd in de duinen ten westen van Haarlem de landbouwassociatie Middenduin opgericht. De ontginning bestond uit een boerderij met akkers en het duin als schraal weidegrond. Akkerbouw was geen succes. Stuivend duinzand en een dichte konijnenstand vormden een voortdurende bedreiging. Schapenteelt lukte beter. Rond 1800 telde Middenduin in het voorjaar ongeveer hon derd lammeren. Overdag graasden de schapen in het duin en 's nachts verbleven ze in de potstal voor mestwinning. Toch kon de onderneming het niet volhouden. Na enkele jaren werd grond voor de aanleg van de begraafplaats ver kocht en in 1807 eindigde de onderneming. Het oorspron kelijke voornemen tot het ontginnen van 525 hectare duin- grond, was blijven steken in 25 hectare werkelijk in cultuur gebrachte grond. In 1810 werden woning en gronden weer eigendom van landgoed Elswout. De duinboerderij langs de Zeeweg be staat nog steeds en is nu een woning. Namen als Koe- of Kaasvlak, Schapekamp en Lammetjeswei herinneren nog aan de tijd van de Bataafse republiek. Zandafgravingen Vanaf 1850 lagen er dagelijks minstens 50 tot 60 zand schuiten op de zanderij van Middenduin. Voor die tijd was de zanderij van landgoed Elswout vrijwel de enige leveran cier van duinzand in de omgeving van Haarlem. Tegen 1850 was de 'Elswout-voorraad' uitgeput en werd er zand gewonnen op Duinlust en in Middenduin. Met het schone duinzand werden de grachten gedempt en kon de stad Haarlem uitbreiden. Ook werd er veel zand gebruikt om de zachte en venige bodem achter de duinen geschikt te maken voor de bloembollenteelt. Het verkochte zand werd via de gegraven Zanderijvaart afgevoerd. In dezelfde tijd werd ook de spoorbaan Haarlem-Zandvoort aangelegd. Willem Borski en de spoorweg maatschappij sloten een weddenschap. Als de zandafgravers eerder bij de plaats van de spoorbrug waren dan de spoorwegmaat schappij zelf, dan werd de spoorbrug over de Zanderijvaart door de maatschappij betaald. Borski won met enkele meters maar beiden partijen smokkelden. Daardoor is de afgraving bij de spoorbrug smal en is de bocht in het spoor te scherp wat vandaag Famassia. 8 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 2, zomer 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 8