Hekserij de nieuwe vormen van liturgie is het altaar van de patroon heilige verbannen naar een zijkapel waar het, wel vrolijk, wordt omringd door dozen met kinderboekjes en plakwerk- jes van de allerkleinste kerkgangers. De nieuwe, grote altaar tafel in het midden van de kathedraal bevat geen vijf kruisjes meer, geen altaarsteen en geen relieken van welke heilige dan ook! Tot slot nog een mededeling van de koster van de Grote of Sint Bavokerk op de Grote Markt; bij de laatste herziening van de heiligenkalender na het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965) zou Bavo als legendarisch worden afgevoerd maar uiteindelijk schijnt men in Rome hierop toch te zijn teruggekomen! Bavo geldt nog steeds als Kennemer heilige nummer één. Maar of hij nog wordt aangeroepen tegen keelontsteking, longontsteking en (kink) hoest? Naar aanleiding van de vrolijke heksentoerdag op zondag 11 september in Duincentrum De Zandwaaier vroegen wij ons af of er in onze buurt wel echte heksen hebben bestaan? Het antwoord is: eigenlijk niet! Hekserij en Haarlemse nuchterheid Over toverij en gewaande heksen of collen in de dorpen van Albertsberg, Tetterode en Vogelenzang is (nog) niets be kend. Maar Joke Spaans publiceerde in Jaarboek Vereniging Haerlem 1986 wel een uitgebreid onderzoek naar toverij in Haarlem. Hierin stelt zij dat er in Haarlem nooit een heks is verbrand maar dat er in de 16de en 17 de eeuw wel degelijk beschuldigingen geuit werden tegen bepaalde vrouwen, en ook tegen mannen. Vaak luidde de klacht dat iemand zou zijn ziek getoverd. Opvallend is rond 1600 het aantal keren dat de dochters van Kenau Simonsdr. Hasselaar voor colrijsters werden uitgemaakt. Vredelegging De Haarlemse rechters toonden echter steeds de nodige scepsis. Na grondige onderzoeken bleek er meestal geen sprake van toverij. Wel was er soms opzet in het spel bij waarzeggers en kwakzalvers en die werden dan ook vanwe ge hun bedrog gestraft en verbannen. Een goede gewoonte was ook de zogenaamde vredelegging door de burgemees ters. Dezen hielden vrijwel dagelijks zitting op het stadhuis waarbij zij beschuldigingen en beledigingen onderzochten in het bijzijn van klager én aangeklaagde. In de meeste gevallen werden de beschuldigingen dan ingetrokken. Ook de kerkenraad bemiddelde indien het ging om lidmaten van de gereformeerde gemeente. Rooms bijgeloof Burgemeesters en kerkenraad waren er in Haarlem vooral op uit om bijgeloof te weren. Zij waren het waarschijnlijk geheel eens met de strekking van het in 1659 in Haarlem gepubliceerde boek 't Afgerukt Momaansight der Tooverije waarin de auteur Abraham Palingh betoogt dat toverij een door de roomse geestelijkheid uitgedacht bedrog is dat verbreid wordt door waarzeggers, wichelaars en ander onbetrouw baar volk. Tenslotte: De kerkgeschiedenis van Haarlem, Heemstede, Zandvoort en Velsen zijn in dit artikel buiten beschouwing gebleven, evenals de betekenis die andere kerkgenootschap pen hebben binnen het religieuze erfgoed. Aanvullingen blijven echter welkom. Het merendeel van de foto's is gemaakt door Christiaan Patijn Met dank aan de heren R. Everard en H. Mandjes Marritgen, de dochter van Jan van Gocg, kon voor de burgemeesters op bevel haar aanvallen van 'bezetenheid' herhalen. Toen de heren haar vroegen ook eens lappen en spelden uit te braken, zoals omstanders haar thuis hadden zien doen, moest zij toegeven dat dat een truc was die meer voorbereiding vereis te... Uit: Joke Spaans, Toverij in Haarlem, Haerlem Jaarboek 1986 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 3, herfst 2005 13

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 13