meegenomen. Al was het maar om de aannemer in de gelegenheid te stellen alles op te meten en te bekijken vóór de officiële overdracht. De medewerking van de vorige bewoners, Henk van Galen en Els Strategies, bleek boven alle lof verhe ven en dus kon de Grote Restauratie op tijd starten. Over slopen en bouwen, pie ken en dalen Het lichte sloopwerk hebben ze zelf gedaan en het aardige is dat je dan ook nog wat vindt. Allerlei vooroorlogse ver pakkingen op zolder bijvoorbeeld. Diverse lagen behang die een tijdsbeeld gaven van de smaak. Maar het echte zwa re sloopwerk zoals de oude keuken en de cv-installatie, deden natuurlijk de vak mensen. Er waren uiteraard ook tegenval lers. Het IS meter hoge torentje stond scheef vanwege de verzakte kelder die te dicht bleek te liggen bij de veenlaag die 4 meter onder het maaiveld begint. Dus dat betekende een nieuw fundament onder de toren en een oponthoud van 2 maanden. Bovendien werd er- zeer ver borgen door schilderwerk- ook nog asbest aangetroffen. De rol van de architect begint pas goed na de fase van de sloop. Je zou kunnen zeggen dat de architect de regisseur is, maar voortdurend afstemt met de opdrachtgever. "Je hebt natuurlijk de tekeningen en oude foto's, maar dan nog moeten er tijdens het project talloze grote en kleine beslis singen worden genomen. Ik had het voordeel dat ik dichtbij woonde dus er ging nauwelijks een dag voorbij of ik ging kijken. Voortdurend zijn er vragen en meestal kan het ant woord niet wachten." Een oud pand geheel renoveren is een verhaal apart. "Bij zo'n project gaat het erom een delicate balans te vinden tussen het karakter, de authentieke details, en de eisen van deze tijd. Maar ook de individuele smaak van de opdracht gever speelt uiteraard een belangrijke rol. Als architect moet je soms niet tot het uiterste - je over tuigingskracht aanwenden. Zo heb ik lang moeten praten om aan de achterkant meer licht te krijgen in de huiskamer. Er waren kabouterraampjes. En twijfel was er ook van de zijde van de aannemer omtrent de kozijnen; die zagen er beroerd uit, maar het was Amerikaans grenen en we heb ben ze helemaal kunnen herstellen." Wat het grove werk betreft, is de buitenkant helemaal Huize Duinoord Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 3, herfst 2005 17

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 17