Eiswout en de bloemisten Van Sompel Door Wim Post en Peter de Natris In de 17de eeuw komt Corel (du) Molijn, van huis uit twijnders- knecht, in de handel en koopvaardij terecht. Hij maakt er carrière en is al snel een zeer vermogend man. Hij heeft maar één droom: een grote hofstede in Overveen, aan te leggen in Italiaanse trant. Het latere Eiswout vindt hierin zijn vertrekpunt. In zijn Loflied op Haarlem (1628) steekt de bekende dich ter Ampzing min of meer de loftrompet over Van Sompel's hofstede door de wandelaar die de Volmeer passeert er op te wijzen dat daar 'Sompels nieuwe dak en boomen sich vertogen'Men vermoedt dat hij doelt op een hofstede die in de plaats kwam van een eerdere die tijdens het beleg van Haarlem werd verwoest. Op de overdracht aan Molijn van een huis met boomgaard in 1638, volgt vier jaar later Van Sompel's kwekerij De Crocht. De familie Van Sompel Tot de aankopen van Molijn behoorde ook een com plete bloemisterij van Hans van Sompel. Diens familie was in de kringen van Overveense tuinders en bloe misten bepaald geen onbekende en ook in Haarlem waren ze vanaf begin 17 de tot aan de 19 de actief. De familie stamde af van rijke Haarlemse brouwers. In Overveen kochten ze in april 1610 twee tegenover elkaar gelegen percelen: De Volmeer en De Crochte. De toentertijd gebezigde omschrijving dat ze waren 'ghelegen tussen wallen en slooten', verwijst naar het huidige gebied bij Koningshof aan de Duinlustweg. Bloemist en boomkweker Hans van Sompel, gehuwd met Tanneken Danius, stichtte op de Volmeer een boerenwoning met paardenstal, boomgaard, boom kwekerij en warmoezierderijHij teelde hier aard vruchten, asperges, kruisbessen en citroen- en sinaas appelboompjes. Deze boompjes op stam bleken echter niet bestand tegen onze winters. Van Sompel's oplos sing, een soort goed geïsoleerde oranjerie (de ruimte tussen de dubbele houten wanden vulde hij met boek- weitdoppen) die hij tijdens vorst met turf warm stook- E] T T rvi-n j 1 Eiswout naar een schilden] van Jan van der Heiden (1637 1712), met op de te. Aldus bereikte hij dat zijn boompjes onbeschadigd achtergrond links vermoedelijk de woning van de familie Van Sompel (Jaarboek de winter doorstonden. Haerlem 1933) Molijn pakt de zaken groots aan. De ene aankoop volgt op de andere. Tussen 1633 en 1 647 tellen we maar liefst een achttiental transacties, vooral in de omgeving van de (huidi ge) Duinlustweg en de Elswoutslaan, waarmee fortuinen zijn gemoeid. Het is immers geen dor en onvruchtbaar duingebied, maar al in cultuur gebrachte grond: weilanden, tuinderijen en kwekerijen en ook de huizen en hofsteden die er bij horen. In 1654, als Molijn zijn hofstede reeds half heeft voltooid, valt zijn droom in duigen. Geldgebrek dwingt hem tot ver koop van zijn bezit. De zeer bemiddelde nieuwe eigenaar Gabriël (van) Marcelis (1609-1673) koopt overigens in de naaste omgeving nog meer onroerend goed aan. Eiswout, zijn voorname lusthof, wordt dan een feit. Frans van Sompel Ook in de periode Marcelis blijven de Van Sompels rond Eiswout actief. Zulks leert het boek 'Nederlantze Hesperidis, dat is oeffening en gebruik van de Limoen en Oranje- boomen, gestelt van den aard en climaat der Nederlanden'. De schrijver, J. Commelijn, uit zijn bewondering over de 'weelderighe Vrugten' die men in Kennemerlandse tuinen blijkt te oogsten en met name Frans van Sompel zwaait hij veel lof toe. Wie was deze Frans? Ervan uitgaande dat toen genoemd boek verscheen (1676) deze Frans van Sompel werkzaam was in een zeer goed toegeruste kwekerijvermoedt men dat het Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 3, herfst 2005 19

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 19