Uit de Bloemendaalse boekenkast VAN EN DOOR WlM VAN LUTKBN De Roos van Haarlem Een juweeltje voor verzamelaars is De Roos van Haarlem. Uitgegeven als een herinnering voor bezoekers van Haarlem en omgeving heet het Souvenir de Harlem et ses environs, waarbij genoemde omgeving zich beperkt tot Bloemendaal. De indruk gevend van knipkunst, blijkt het een kwetsbaar drukwerkje met een kleurig front, waarin een roos domi neert. Uitgevouwen blijkt de diameter circa 26 centimeter. De contour van een roos blijft zichtbaar en verder toont het miniatuur steen drukjes, die 14 fraaie plekken laten zien. Tien ervan betreffen Haarlem en vier tonen mar kante plekken uit ons Bloemendaal, te weten de voorbuurt met deels zichtbaar de hofstede Sparrenheuvel, het huis Overbeek (nog getooid met de naam Lindenheuvel)de villa Bloemenheuvel (op de plek waar nu het gemeentehuis staat) en een gezicht op Haarlem vanaf Bloemenheuvel. De uitgave valt te dateren rond 1860 en het is daarmee waarschijnlijk één van de vroegste met commercieel toeristisch oogmerk vervaardigde drukwerkjes. De uitgever wordt niet vermeld, maar als pro ducent van het kleur- en steendrukwerk treft men in de rand de naam van de vermaarde Amsterdamse lithograaf Binger. Overigens is van een aantal grotere steden in de wereld ook een zogenoemde Roos uitgegeven. Het zijn zeldzame en daarmee tamelijk kostbare objecten geworden, omdat er van dit uiterst kwetsbare drukwerkje zo veel verloren zijn gegaan. 24 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 3, herfst 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 24