Voormalig Station Vogelenzang Door Peter de Natris en Ina Mostert-Stam Belichtten Lou van Emmerik en later ook Henri Spijkerman in dit tijdschrift al eerder het station Vogelenzang, het oudste spoorwegsta tion van onze gemeente, de recente restauratie ervan noopt tot een aan vulling. De eerste trein in Nederland reed in 1839 op de lijn Amsterdam-Haarlem. Een paar jaar later trok de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij (HIJSM) dit traject door naar Leiden. Met het oog op een snelle verbinding tussen Amsterdam en Rotterdam, beperkte de HIJSM het aantal stopplaatsen. Toch kregen vrijwel alle dorpen aan deze lijn uiteindelijk een eigen station. Dat van Vogelenzang werd in juni 1842 opengesteld. Het omvatte een houten plaatskaar- tenkantoor, een wachthuisje en een woning. In 1881 kwam het huidige stenen bouwwerk ervoor in de plaats. beleefde het station zijn hoogtij. In nauwelijks meer dan een week arriveerden op de extra aangelegde perrons, ten noor den van de overweg, meer dan 600.000 reizigers - deelne mers en bezoekers. In Wereldoorlog II vermindert de betekenis van dit station. In 1942 stopt men het personenvervoer maar het goederen transport wordt nog geruime tijd verricht. In de oorlogsja ren verzond men hier oorlogsmaterieel naar het front in Rusland: tanks en auto's van nabij gestationeerde legeron derdelen. Ook na de bevrijding gaat het goederenvervoer, zoals het lossen van kolen, nog enige tijd door. Vanaf september 1944, wanneer het stakende spoorwegper soneel het station verlaat, wordt het gebouw verwaarloosd. Volledig leeggeroofd treft men het later aan. De bestemming blijft nadien lang ongewis. Sloopplannen van de Nederlandse Spoorwegen worden afgewisseld met pleidooien, met name van de gemeente, waarin men aan dringt op het hervatten van de functie als station. Dan is er weer sprake van leegstand vair het gebouw, dan weer gaat de NS over tot verhuur - bijvoorbeeld van de twee wönin- Na hoogtij de achteruitgang Toen in 1937 in Vogelenzang de befaamde Wereldjamboree plaats vond, Voorgevel, gezien in zuidelijke richting. Prentbriefkaart, omstreeks 1930 (collectie Leen van Berkel) Andere halteplaatsen De HIJSM stond soms ook extra stopplaatsen toe. Zo treft men omstreeks 1870 een bijzondere regeling voor mr. Willem van der Vliet, commissaris bij deze maatschappij, om het hem gemakkelijker te maken zijn villa aan de Bekslaan te bereiken. Indien in de dienstregeling Vogelenzang niet als stopplaats voorkomt, stapt hij in Amsterdam in de laatste wagon. Die ontkoppelt men kort voordat de trein het station bereikt, het rijtuig verliest dan vaart en komt vervolgens tot stilstand. Van der Vliet rest dan slechts een korte wandeling naar Casa Nuova (later: Casa Carmeli) In 1891 volgt nabij Woestduin de halte Mannepad, waar mee de HIJSM tegemoet aan wensen van invloedrijke men sen die op of nabij dit landgoed woon achtig zijn. In 1902 volgt de halte Woestduin, vooral ten dienste van het groeiend aantal bezoekers van de paar denrenbaan op Woestduin. Wanneer in 1909 de gemeente deze rennen verbiedt, onder meer vanwege het gokken en drankmisbruik, wordt deze halte niet opgegeven. Dat gebeurt pas omstreeks 1928, na het openstellen van het station Heemstede-Aerdenhout. Voorgevel met gerestaureerde uitbouw, maart 2005 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 3, herfst 2005 25

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 25