Het langslepende project van het Marinehospitaal? "Dat het zo lang gesleept heeft, komt door de moeizame inspraakprocedure, de weerstand tegen veranderen. En ook de verwerving van de grond nam veel tijd. Maar nu is de BAM (red. Bataafsche Aannemingsmaatschappij) gestart." Duin en Daal? "Tsja, dat is een erg fraai gebied maar zo'n 100 jaar geleden is er anarchistisch gebouwd in die zin dat iedereen in volle vrijheid villa's kon bouwen. De raad van Bloemendaal wil het beeld, het beschermde dorpsgezicht, bewaren. Soms kom je daarbij voor lastige keuzes te staan. Zo is er een villa met rieten kap afgebrand. De bewoners willen om logische redenen geen rieten kap meer. Moet je dan rigide zijn ter wille van het oorspronkelijke?" Het eventueel kappen van de 45 bomen in de Julianalaan? "Dat mag je wel een duivels dilemma noemen. Aan de ene kant de verkeersveiligheid, ze zijn uit 1970 en te stevig geworteld in trottoir en fietspad, en aan de andere kant natuurlijk het gezichtsbepalende karakter. De wethouder van Groen en Verkeer is er volop mee bezig. We lijken er met de bewoners goed uit te kunnen komen." Al die verkeers- en reclameborden maliën het geheel niet fraaier. "Veel daarvan is wettelijk voorgeschreven, zoals bij de ver keersdrempels. En wat betreft de Zeeweg, dat is een kwestie van de provincie. En dan naar het strand en de binnenduinrand. "Het strand is bij de gemeente in beheer maar voor de rest gaat alles in samenwerking met PWN en het waterschap Rijnland. We proberen met z'n allen een zo goed mogelijke balans te vinden tussen de recreatiebehoeften en de natuur. Dat geldt ook voor Parnassia waar we gezien de drukte toch allerlei voorzieningen moeten treffen. De zendmast op het gebouw van de reddingsbrigade is een tegenprestatie voor de sponsoring door radio 538. Trouwens, ik zie - als het toch moet - liever een eerlijke zendmast dan een merkwaar dige boomconstructie waarin die mast dan min of meer verstopt zit, zoals aan de Zeeweg." En tot slot: het beleid ten aanzien van de beeldbepalende of monumentale objecten. "Het beleid is dat er geen beleid is. Dat klinkt wat vreemd maar dat komt omdat dit soort zaken gewoon onderdeel is van het bouwbeleid en dus niet afzonderlijk wordt beoor deeld" Allemaal belangrijke dingen, maar misschien maakt de gemiddelde burger zich toch drukker om de veiligheid. Burgemeester De Gelder: "Er zijn 490 gemeenten in dit land en Bloemendaal staat op positie 37 in de ranking naar vei ligheid. Zo beroerd is het dus niet. Dat begrip veiligheid is overigens veelomvattend. Daar vallen zaken onder als mis daad, inbraak, verkeer maar ook huisvredebreuk. Belangrijk aspect is natuurlijk dat de mensen hier zelf aardig wat vei ligheidsvoorzieningen getroffen hebben maar we hebben ook een prima politieteam, Duinrand. Dat plan-Pieper, een particuliere veiligheidsdienst, is niet alleen onnodig maar ook onwenselijk. En dan moet ik nog iets kwijt: de rol van de gemeente in de samenleving is aan het veranderen, de gemeente doet niet alles meer. Het is belangrijk dat de burgers zelf actie onder nemen, verenigingen stichten en in leven houden, zorgen voor sociale cohesie. Pas dan ontstaat er een maatschappij waarin we ons in dit geval letterlijk thuis voelen." Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 1, lente 2006 11

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 11