De Eerebegraafplaats aan de Zeeweg (foto: Christiaan Patijn) watervliegtuig vanaf het Tjeukemeer was mislukt - er loopt nu een Lodo van Hamelpad langs de plek, maar denk niet dat ze in Echtenerbrug dat verhaal erbij vertellen.... En zo kan ik nog wel even doorgaan. Net als in de oploop die Sereny beschrijft, spelen ook in dit boek toeschouwers en voorbijgangers een cruciale rol. Hun passiviteit werd - en wordt nog altijd - door de aanjagers van het kwaad gezien als goedkeuring. En de meeste toe schouwers leggen de passiviteit van andere toeschouwers op soortgelijke wijze uit: het zal wel goed zijn. Zo kan gemak kelijk een sneeuwbaleffect ontstaan, een soort zelfrechtvaar- digend proces. Uiteindelijk worden de slachtoffers, enkel door de vernedering die ze ondergaan, in de hoofden van de toeschouwers zo ook slecht gemaakt. En dat kan gaande weg leiden tot het uitsluiten van slachtoffers van het morele universum, zodat morele waarden en menselijke overwe gingen niet meer op hen van toepassing worden verklaard. Maar nu de positieve kant van dit verhaal van de kleine, dappere Gitta Sereny: het omgekeerde werkt ook. Als een paar toeschouwers boos of negatief reageren, beginnen anderen het ook op te nemen voor de slachtoffers. Als een maal de stilte is doorbroken, ontstaat er een omgekeerd sneeuwbaleffect. De gerechtigheid wordt hervonden, de moraal krijgt weer een plaats, we herkennen elkaar weer als mensen, als burgers van dit land, als kinderen van de hemel. Dat is misschien, naast alle dappere daden, wel de grootste verdienste geweest van de 3 7 1 mannen en die ene vrouw die we vanmiddag herdenken. Inderdaad, geen slachtoffers, geen verloren levens, maar mensen het in hun daden uit schreeuwden: "Hoe durven jullie!" En dan verder? "Dag jongens!!! Flink en eerlijk en oprecht door 't leven!", schreef Dirk Brouwer als laatste hartenkreet aan zijn twee zoontjes. Maar was dat wel zo gemakkelijk? "Ik vond het prachtig en tegelijk verchrikkelijk", zegt Marian Vlasman in het slothoofdstuk over de vele Bloemen- daalse herdenkingen die ze meemaakte. Ze is de dochter van Wies Vlasman, ambtenaar en communistisch verzetsman. "Ik stond daar niet als kind van mijn vader, maar als kind van een dooie held." En Dunya Breur, dochter van Krijn Breur, socialist, journalist en leider van de MIL-sabotage- groep, schreef later in haar indrukwekkende boek 'Gesprek 14 Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 1, lente 2006

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 14