haar uiterlijk dus aan deze architect te dan ken en staat overigens op dezelfde plek en heeft dezelfde afmetingen. Uitgeverij G ottm er De oorlogsjaren bete kenden het einde van de wasserij en in 1948 werd het gebouw gekocht door J.H. Gottmer die er zijn drukkerij en uitgeverij in onderbracht. Dit familiebedrijf ging ver schillende fusies aan met andere uitgeverijen en groeide en bloeide. pe Blekerij met schoorsteen, zo goed als nieuw. (Foto Boudewijn Stap, Foto O.G. Amsterdam) In Ons Bloemendaal nummer 4 uit 2002 stond dochter Hens Gottmer stil bij de geschiedenis van uit geverij Gottmer in Bloemendaal, een terugblik op de ont wikkeling van een succesvolle uitgeverij met een eigen iden titeit, dit ook een beetje dankzij de ideale locatie. Het bedrijf werd overgenomen door C. van Wijk en is nu bekend onder de naam Gottmer Uitgevers Groep, gevestigd in Haarlem. De uitgeverij had in het voormalige stoomwasserij gebouw veel ruimte tot haar beschikking. Op de begane grond ston den in de begintijd nog drukpersen en er was genoeg ruim te voor een groot magazijn. Boven werden grote werkka mers voor de directie en medewerkers gemaakt. Historisch aangezicht In de voormalige blekerij en stoomwasserij werden van 1948 tot 2003 boeken gemaakt en binnenkort zal het gebouw in herbouwde vorm een tiental woningen herber gen. Het pand is casco gemaakt en volledig gerenoveerd maar heeft zijn oorspronkelijke identiteit behouden. De hoge ramen en verdiepingen zijn bewaard gebleven en op de plek waar Baron Zeepsop en mevrouw Gottmer achter hun bureau zaten, zullen ook de nieuwe bewoners kunnen genieten van het uitzicht. Er is een elfde, vrijstaande woning gebouwd in de stijl van de belendende percelen, als stedenbouwkundige afronding van het geheel, zodat nog slechts één blinde gevel zichtbaar is. De schoorsteen is bewaard en gerestaureerd en hiermee is het historisch aangezicht van het complex compleet. Of in Uitgeverij Gottmer in 1954 de bijbehorende tuinen net als vroeger ondergoed zal liggen te bleken is zeer de vraag; aan de naam van het gebouw, de Blekerij, zal het niet liggen. Bronnen - Wim Post: De biekersfamilie Bijvoet in Bloemendaal. 1981 - Wim Post e.a.: Bloemendaal, Synthese van heden en verleden Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 1, lente 2006 19

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 19